روایت گاردین از موج انتقادات نسبت به گزارش ضداسلامی روزنامه انگلیسی
روایت گاردین از موج انتقادات نسبت به گزارش ضداسلامی روزنامه انگلیسی
روزنامه گاردین موج فزاینده انتقادات نسبت به گزارش ضد اسلامی روزنامه «سان» انگلیس با عنوان «همدردی مسلمانان با جهادی‌ها» را بررسی کرد.
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: 4026
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از روزنامه «گاردین» انگلیس، تیتر صفحه نخست روزنامه «سان» انگلیس با عنوان «همدردی مسلمانان با جهادی‌ها» جنجال برانگیز شده است.
روزنامه سان ، با قرار دادن این گزارش در صفحه نخست خود، نوشت که بر اساس یک نظرسنجی از هر ۵ مسلمان انگلیسی یک نفر با جهادی‌ها همدردی می‌کنند.
خوانندگان روزنامه و سازمان‌های اسلامی انگلیس، این روزنامه را به تفسیر غلط نتایج این نظرسنجی که از سوی مرکز پژوهشی «سرویشن» به عمل آمده است، متهم کردند.
در این نظرسنجی ۵ درصد پاسخ دهندگان اعلام کرده بودند که با جمله «من با جوانان مسلمانی که بریتانیا را برای پیوستن به جنگجویان در سوریه ترک می‌کنند، کاملاً همدردی می‌کنم» موافق هستند و ۱۴.۵ درصد نیز اعلام کرده بودند که تا حدی با آن‌ها همدردی می‌کنند.
منتقدان عنوان می‌کنند که این سؤال دارای ابهام است و مشخص نیست که منظور از «جنگجویان در سوریه» کدام گروه است.
سازمان استانداردهای رسانه‌ای انگلیس که مسئول رسیدگی به شکایت از مطبوعات این کشور است، اعلام کرد که از ساعت ۴ بعدازظهر دیروز تاکنون ۴۵۰ مورد شکایت علیه روزنامه سان دریافت کرده است.
این سازمان اعلام کرد که از زمان تأسیس خود در سپتامبر سال گذشته تاکنون، هیچ‌گاه این میزان شکایت از هیچ نشریه‌ای صورت نگرفته بود.
شجاع شافی، دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های اسلامی این کشور گفت: برای بسیاری از مسلمانان نتیجه این نظرسنجی غیرقابل باور است.
او ادامه داد: اکثریت مسلمانان بریتانیا از تروریسم انزجار دارند.
شافی گفت: نظرسنجی‌ها و پژوهش‌های زیادی تاکنون انجام شده که نشان از وفاداری جامعه مسلمانان به وطن خود دارد.
حمزه یوسف، از وزرای دولت اسکاتلند نیز اعلام کرد که مقاله روزنامه سان، تحریک‌آمیز و ناقص است و مسلمانان را بیش از پیش در خطر توهین و آزار قرار می‌دهد.
روشی که مرکز تحقیقاتی «سرویشن» برای انجام این نظرسنجی به کار گرفته است نیز موجب افزایش نگرانی‌ها شده است. این نظرسنجی در تماس با افرادی به عمل آمده که نام فامیل آن‌ها، اسلامی بوده است. این مرکز تحقیقاتی می‌گوید که با کمک یک متخصص دانشگاهی این اسامی را شناسایی و با آن‌ها تماس گرفته است.
این در حالی است که دیگر مراکز تحقیقاتی می‌گویند که این روش درستی برای جمع‌آوری گروه نمونه و تعمیم نظر آن‌ها به کل جمعیت مسلمانان بریتانیا نیست.
روزنامه سان پیش از مرکز سرویشن، از مرکز تحقیقاتی «یو گاو» (YouGov) خواسته بود که این نظرسنجی را انجام دهد؛ اما این مرکز با انجام آن مخالفت کرده بود.
مرکز تحقیقاتی «یو گاو» اعلام کرده بود که در بازه زمانی و با بودجه پیشنهادی روزنامه سان، نمی‌تواند گروه نمونه دقیقی از کل جمعیت مسلمانان انگلیس گردآوری کند.
این مرکز تحقیقاتی اعلام کرده بود که با شرایط روزنامه سان، نتیجه درستی به دست نخواهد آمد.
در همین راستا، هشتگ «یک از پنج مسلمان» (#۱in۵Muslims) نیز راه‌اندازی شده است که در آن کاربران مسلمان به دست‌انداختن نتایج این نظرسنجی می‌پردازند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا