افزایش اسلام‌هراسی در ژاپن پس از جنگ غزه
افزایش اسلام‌هراسی در ژاپن پس از جنگ غزه
پس از شروع حمله رژیم اسرائیل به غزه در ۷ اکتبر ۲۰۲۳، احساسات ضد مسلمانان در کشور ژاپن افزایش یافته است.
پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب: 7204
به گزارش «آرماگدون»، به نقل از آناتولی، کیم نائوکی یاماموتو، یکی از کارکنان مؤسسه مطالعات ترکی دانشگاه مرمره، می‌گوید که پس از شروع حمله رژیم اسرائیل به غزه در ۷ اکتبر ۲۰۲۳، احساسات ضد مسلمانان و فلسطینی در کشورش افزایش یافته است.
یاماماتو که ۱۵ سال پیش با اسلام آشنا شد و سال‌هاست در ترکیه به تحصیلات آکادمیک خود ادامه می‌دهد، می‌گوید که با افزایش آرای احزاب راست افراطی در ژاپن، رفتار نفرت‌آمیز علیه مسلمانان افزایش یافته است.
وی تأکید کرد که بیگانه هراسی که سال‌هاست در این کشور شرق آسیا وجود دارد، پس از حملات رژیم اسرائیل به غزه علیه مسلمانان جهت‌دهی شده است.
یاماموتو افزود: ژاپن در حال حاضر یک تغییر منفی را تجربه می‌کند. بیگانه هراسی و احساسات ضد مسلمانان به طور تصاعدی در ۱۵ سال گذشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه احساسات ضد مسلمانان در این کشور بی سابقه بوده است، گفت: ژاپنی‌ها هم اکنون از نظر سیاسی و اجتماعی از آمریکا پیروی می‌کنند؛ دولت ژاپن متوجه نیست که احساسات فزاینده ضد مسلمانان چه نوع مشکلی ایجاد خواهد کرد.
یاماموتو با اشاره به اینکه ژاپنی‌های حامی اسرائیل پیشگام کمپین‌های ضد مسلمانان در این کشور هستند، خاطرنشان کرد: لابی‌های طرفدار اسرائیل نه تنها علیه فلسطین بلکه علیه سایر کشورهای مسلمان نفرت‌پراکنی می‌کنند؛ جوانان ژاپنی دیگر ازدواج نمی‌کنند و جمعیت در حال کاهش است اما خارجی‌ها ازدواج می‌کنند و بچه‌های زیادی دارند؛ علاوه بر این، افزایش ازدواج ژاپنی‌ها با خارجی‌ها باعث عصبانیت فاشیست‌های این کشور و هدف قرار دادن مسلمانان می‌شود.
وی با بیان اینکه گروه‌های راست افراطی در کشور با گزارش جنبه‌های منفی مهاجران در صدد جلب حمایت افکار عمومی هستند، خاطرنشان کرد: گروه‌های راست افراطی در حال انتشار اطلاعات نادرست هستند که اگر خارجی‌ها به کشور بیایند اقتصاد ژاپن آینده خوبی نخواهد داشت. آنها می‌گویند ما باید از ژاپن در برابر خارجی‌ها و مسلمانان محافظت کنیم. ژاپن متعلق به ژاپنی‌های واقعی است، ما باید در برابر این تهاجم کاری انجام دهیم.
جنبش‌های فعال راست افراطی در صحنه سیاسی ژاپن، در گروه‌های کوچک در اوایل دهه ۲۰۰۰ آغاز شد و در طول زمان گسترش یافته است.
گروه راست افراطی Zaitokukai که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، تبلیغاتی را با ادعای اینکه کره‌ای‌ها، چینی‌ها و سایر مهاجران به ژاپن حمله خواهند کرد، آغاز کرد.
ماکوتو ساکورای مؤسس این گروه، آرای ۱,۸ درصدی خود در انتخابات فرمانداری توکیو در سال ۲۰۱۶ را به ۲.۹ درصد در انتخابات ۲۰۲۰ افزایش داد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا