طرح ممنوعیت روبند در پارلمان سوئیس رد شد
طرح ممنوعیت روبند در پارلمان سوئیس رد شد
پارلمان سوئیس، در جلسه روز پنجشنبه خود، طرحی مبنی بر ممنوعیت روبند (برقع) را رد و آن را غیرمرتبط با وظایف دولت فدرال این کشور اعلام کرد.
جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۰
کد مطلب: 5486
به گزارش «آرماگدون» ، پارلمان سوئیس، طرح ممنوعیت روبند (برقع) را رد کرد.
در جلسه پارلمان سوئیس، طرحی از سوی «والتر وبمن» عضو حزب مردم سوئیس، مبنی بر ممنوعیت استفاده از برقع در تمام ۲۶ ایالت این کشور مطرح شد که دیگر اعضای پارلمان، آن را غیرمرتبط با وظایف دولت فدرال این کشور شناخته و در نهایت این طرح را رد کردند.
در این جلسه، تصمیم گیری در مورد ممنوعیت استفاده از برقع برای بانوان مسلمان، به مقامات هر ایالت واگذار شد.
مخالفین تصویب این طرح، دلیل مخالفت خود را دو امر معرفی کردند: اول آنکه، در صورت تصویب این طرح، صنعت توریسم و گردشگری این کشور دچار مشکلاتی خواهد شد و بانوان مسلمانی که برای مسافرت های تفریحی و دیگر مقاصد به این کشور سفر می کنند، تقلیل خواهند یافت. علاوه بر اینکه بانوان مسلمانی که در این کشور از برقع استفاده می کنند، بسیار اندک هستند که تصویب طرح برای آنان، هیچ مناسبتی با جایگاه پارلمان ندارد.
در پایان جلسه پارلمان سوئیس، والتر وبمن، نماینده پیشنهاد دهنده این طرح، خواستار رای گیری مردمی درباره این طرح شد که طی آن، باید در مدت هفت ماه آینده، ۱۰۰ هزار امضا در موافقت با این طرح به ثبت برسد و در غیر این صورت، طرح ممنوعیت استفاده از روبند، به طور کامل ملغی خواهد شد.
شایان ذکر است، از سال ۲۰۰۰ میلادی، برخی کشورهای اروپایی به دنبال طرح تصویب ممنوعیت استفاده از روبند برآمدند. کشور فرانسه، نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا بود که استفاده از برقع را در سال ۲۰۱۱ ممنوع اعلام کرد. همچنین هلند نیز طرحی مشابه را به پارلمان این کشور ارائه داده و منتظر رای گیری پیرامون آن است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ابنا