انتقاد مسلمانان میانمار از اظهارات وزیر فرهنگ
انتقاد مسلمانان میانمار از اظهارات وزیر فرهنگ
وزیر امور مذهبی و فرهنگی میانمار درپي اظهارات توهین آمیز ضدمسلمانان مورد انتقاد قرار گرفت.
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: 4398
به گزارش «آرماگدون» ، "ثورا اونگ کو" وزیر امور مذهبی و فرهنگی میانمار، اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد اسلام در میانمار، دین «اقلیتی از شهروندان درجه دوم» است که به موجب قانون اتحادیه شهروندی در سال ۱۹۴۸ حق شهروندی را به دست آوردند.
انجمن مسلمانان میانمار دوشنبه در بیانیه‌ای با «غیر مسئولانه» خواندن این اظهارات، تاکیدکرد که حقوق کامل مسلمانان در چندین قانون اساسی میانمار محفوظ بوده و درسه قانون اساسی که در سال‌های ۱۹۴۷، ۱۹۷۴ و ۲۰۰۸ تدوین شده ، اسلام به عنوان یک دین با حق شهروندی کامل معرفی شده است.
این وزیر چند روز قبل نيز در پاسخ به سوالی درباره نحوه جلوگیری از تبعیض مذهبی در این کشور با بیان اینکه دین اسلام، دین اکثر شهروندان مهمان در این کشور است، مسیحیان را شهروند تمام عیار دانسته و تاکید کرده بود آیین بودا، آیین مورد پسند در میانمار است.
سازمان ملل، اتحادیه اروپا و بسیاری کارشناسان بین المللی امیدوارند با روی کار آمدن دولت جدید در میانمار وضعیت مسلمانان روهینگیا بهبود یابد.
مسلمانان روهینگیا از سال ۱۹۸۲ و در پی تصویب قانونی جدید از حق تابعیت میانمار محروم شدند.
آنها سال هاست که با شکنجه، غفلت و سرکوب مواجه هستند. بر اساس آمارهای غیر رسمی شمار بسیاری از آنها کشته و هزاران نفر دیگر در اثر حملات افراط گرایان بودایی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.
دولت میانمار حق شهروندی مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی‌شناسد و آنان را مهاجران غیرقانونی می‌داند که همین موضوع جسارت بودایی ها را در سرکوب مسلمانان بیشتر کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : PRESS TV