کرونا ، بهانه ای برای سوء استفاده از مساجد در کانادا
کرونا ، بهانه ای برای سوء استفاده از مساجد در کانادا
بیماری همه گیر کرونا علاوه بر خطرناک بودن خود ویروس کرونا چالش های بسیار دیگری را نیز به همراه آورد که در بسیاری از موارد باعث بزرگ شدن بیماری های اجتماعی شد.
يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۳
کد مطلب: 6981
به گزارش «آرماگدون» ، بیماری همه گیر کرونا علاوه بر خطرناک بودن خود ویروس کرونا چالش های بسیار دیگری را نیز به همراه آورد که در بسیاری از موارد باعث بزرگ شدن بیماری های اجتماعی شد.
این امر به ویژه در شیوع اسلام هراسی در فضای مجازی و رسانه ای ،آزار و اذیت علیه مسلمانان و در خشونت فیزیکی علیه پیروان اسلام خود را نشان داد.
در بحبوجه فرآیندهای قرنطینه همگانی ،فروپاشی اقتصادی و غیره افراد منفور به ویژه افراد مرتبط با راست گرایان افراطی در کانادا مسلمانان را به علت گسترش ویروس کرونا هدف قرار داده و آنها را در این زمینه مقصر دانستند.
احساسات اسلام هراسی در ابتدای شیوع ویروس کرونا هنگامی بروز پیدا کرد که طغیان شبکه های رسانه ای با استفاده از تصاویر مسلمانان در مقالات مربوط به این بیماری همه گیر آغاز شد و این خیانتی علیه مسلمانان بر اساس غرض ورزی نسبت به آنها بود.
رسانه هایی مانند «نیویورک تایمز »، «بی بی سی» و «سی ان ان» تصاویر بی ربط از مساجد ترکیه برای روایت داستان های خود در مورد تعلیق سفر ایالات متحده به اتحادیه در مقالات خود گذاشتند.
اخیرا یک کانال ۲۴ ساعته اخبار تلویزیونی کانادا هنگام تهیه گزارش از سالن قلیان تورنتو که به دلیل عدم رعایت مقررات مربوط به ویروس کرونا پس از داشتن بیش از ۱۰۰ مشتری جریمه شده بود از یک فیلم مسلمانان در یک مسجد استفاده کرد.
اسلام هراسی همچنین از منابعی که رویکرد آشکارتری برای نفرت انگیزی دارند در دوران شیوع کرونا بروز پیدا کرد.
اخبار جعلی حاکی از آن است که مسلمانان نقش مهمی در شیوع گسترده ویروس کرونا دارند و از مقررات فاصله فیزیکی در مساجد و مراکز مذهبی استفاده نمی کنند و این اخبار به سرعت در رسانه هایی مانند فیس بوک و توییتر منتشرشد.
اگرچه این چیز جدیدی نیست اما بیماری همه گیر کرونا باعث افزایش دروغگویی ها در مورد مسلمانان شده است.
در «ادمونتون » کانادا شش هفته پس از آغاز قرنطنیه کرونایی مردی در خارج از قدیمی ترین مسجد در آمریکای شمالی به نام مسجد «الرشید» در وسیله نقلیه خود نشست و فیلمی از مسلمانان منتشر کرد و آنها را عامل اصلی شیوع ویروس کرونا در ماه رمضان دانست.
بسیاری از شهرداری ها در کانادا به طور موقت در ماه رمضان به مساجد اجازه دهندتا صدای اذان را هنگام غروب از بلندگوهای خود پخش کنند.
این اقدام از «ونکوور» تا «هالیفاکس» مورد استقبال قرار گرفت ،اما واکنش های آنلاین و آشفتگی رسانه ها شادی خانواده های مسلمان را تحت الشعاع خود قرار داد و اجرای این سنت را به فرصتی برای ابراز نفرت تبدیل کرد.
مساجد نیز به عنوان وسیله ای برای گسترش ترس به طور فزاینده ای هدف حمله و هتک حرمت قرار گرفته اند.
مسجد جامع تورنتو در دوران پس از قرنطینه کرونایی ۶ بار هدف حمله قرار گرفت و انجمن اسلامی کانادا با انتشار بیانیه ای از پلیس تورنتو،مقامات محلی و مقامات رسمی منتخب خواست تا اقدام جدی برای تحقیق در مورد حملات خرابکارانه به مسجد تورنتو و پایان دادن به این گونه حملات انجام دهند.
به این ترتیب کاملا واضح است که مسلمانان کانادایی بار دیگری را در کنار عوامل استرس زای بیماری همه گیر کرونا تحمل می کنند و آن «محرومیت» است.
این در حالی است که انجمن مسلمانان کانادا و دیگر سازمان های اسلامی در صف مقدم مقابله با کرونا به تعداد بی شماری از کانادایی ها کمک کرده اند.
در نهایت این اسلام هراسی نه تنها به مسلمانان کانادا آسیب می رساند و جوامع مشترک در این کشور را از هم جدا می کند بلکه تلاش های مسلمانان در خط مقدم بیماری همه گیر کرونا را بی اجر می گذارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان