اقامه نماز معترضان به بسته شدن مسجدی در فرانسه مقابل شهرداری
اقامه نماز معترضان به بسته شدن مسجدی در فرانسه مقابل شهرداری
هزاران تن از مسلمانان فرانسه در اعتراض به بسته شدن مسجد شهر 'کلیشی' در شهرستان «او-دو-سن»، آیین نماز را در برابر ساختمان شهرداری این شهر برگزار کردند.
يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب: 5513
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته پلیس فرانسه یکهزار و ۲۰۰ و به گفته برگزارکنندان دوهزار تن در این آیین که دیروز (جمعه) برگزار شد، شرکت داشتند.
مراسم در آرامش و راس ساعت ۱۳:۰۰ (به وقت محلی) برگزار شد و مسلمانان به موعظه های امام جمعه گوش فرادادند.
شیخ «عبدالحکیم بدویی» (cheikh Abdoulhakim Badaoui) یکی از امامان مسجد بسته شده کلیشی از شهردار خواسته است که محلی (برای اقامه نماز) و راه حلی نهایی برای حل این مشکلات ارایه کند.
«حمید کازد» (Hamid Kazed) رئیس اتحادیه انجمن های مسلمانان کلیشی (UAMC) نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: ما همچنان به برگزاری نماز در کوچه و خیابان تا زمان ارائه یک راه حل شایسته توسط شهردار که پاسخگوی نیاز مسلمانان باشد، ادامه می دهیم.
برگزاری نماز و تظاهرات خیابانی از چهارشنبه هفته پیش در مقابل شهرداری و محل پیشین فرهنگی مسلمانان شهر کلیشی، آغاز شد.
پلیس فرانسه صبح چهارشنبه سالن نمازخانه «استین دورو» را پس از بن بست طولانی بین اتحادیه انجمن های مسلمانان کلیشی و شهردار که می خواهد این محل را به یک «مرکز اطلاعات و رسانه» (مدیاتک) تبدیل کند، تخلیه کرد.
سالن نمازخانه کلیشی در دوران شهردار پیشین تجهز شد و بصورت موقت به اتحادیه انجمن های مسلمانان شهر اجاره داده شد، اما با تغییر مدیریت در سال ۲۰۱۵، «رمی موزو» شهردار جدید این شهر تصمیم گرفت که این محل را به مرکزی اطلاعات و رسانه ای با گنجایش سه تا پنج هزار تن تبدیل کند.
وی همچنین بصورت همزمان مکان جدیدی برای برگزاری آیین نماز در فاصله ۱.۵ کیلومتری شهر تعیین کرد، اما اتحادیه یادشده معتقد است که محل جدید متشکل از سه خانه تابستانی کوچک است که علاوه بر دسترسی سخت، جای کوچکی برای برگزاری آئین ها عبادی به شمار می رود.
«مروان محمود» مدیر ملی علیه اسلام هراسی در فرانسه گفته است: نمی خواهم فرزندانم در محل دفن زبانه ها و یک استراحتگاه، نماز بخوانند، بلکه دوست دارم در مرکز شهرستان و میان دیگر شهروندان آیین های عبادی خود را انجام دهد.
بر اساس گزارش ها، پس از مسیحیان (کاتولیک)، اسلام دومین دین بزرگ در فرانسه به شمار می رود و جمعیت مسلمانان ساکن این کشور بیشترین در میان کشورهای غرب اروپا هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا