آتش‌ سوزی مسجد مسلمانان در فلسطین اشغالی
آتش‌ سوزی مسجد مسلمانان در فلسطین اشغالی
مسجد "الجزار" مسجد اصلی مسلمانان در شهر "عکا" واقع در فلسطین اشغالی، آتش گرفت// هنوز گزارشی درباره دلایل این آتش‌سوزی منتشر نشده است.
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 4812
به گزارش «آرماگدون» ، خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا نوشت، مسجد الجزار در شهر عکا که مسجد اصلی مسلمانان در سرزمینهای اشغالی است، شب گذشته طعمه حریق شد و آتش گرفت.
هنوز گزارشی درباره دلایل این آتش‌سوزی منتشر نشده است.
عکا شهری قدیمی در فلسطین است که مساجد آن در اثبات هویت عربی اسلامی آن در مقابل برنامه‌های یهودی سازی اسرائیلیان سهم بسزایی دارند. مسجد الجزار به خاطر بزرگی و زیبایی گنبد سبزش یکی از مهمترین مساجد عکا شناخته می‌شود. و نگهبان و حافظ این شهر محسوب می‌شود و نماز جمعه مرکزی در آنجا خوانده می‌شود.
این مسجد قرن هجدهم توسط احمد پاشا الجزار حاکم آن در طول دوره حکومتی اخیر عثمانیان ساخته شده است. بنای مسجد به سبک معماری عثمانی است و ضریح سازنده آن در حیاط ساخته شده است که به شکل مستطیل است و سنگ‌های آن از خرائب قیصریه و عتلیت فلسطین آورده شده است.
نظیر شمالی، محقق امور عکا، کسی که ۲۵ سال در این مسجد نماز خوانده است به این مسئله اشاره می‌کند که اتاق‌های اطراف مسجد ماوای طلابی بود که در مدرسه احمدیه تا سال ۱۹۴۸ درس می‌خواندند و این مدرسه مهمی است که نسلی از فرهنگیان فلسطین در آن درس خوانده‌اند.
Share/Save/Bookmark