«معد العبيدي» از مسؤولان سفارت عراق در عربستان
«معد العبيدي» از مسؤولان سفارت عراق در عربستان
 
اهانت دیپلمات عراقی به تشیع و فراخوانده شدن به کشورش
در پی اهانت «معد العبيدي» دیپلمات شاغل در سفارت عراق در عربستان به مذهب تشیع و اعتراض وسیع شیعیان این کشور، نوری المالکی دستور داد تا وی به عراق بازگردانده شود.
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۴۹
کد مطلب: 1725
به گزارش «آرماگدون» ، در پی اهانت «معد العبيدي» از مسؤولان سفارت عراق در عربستان به مذهب تشیع و اعتراض وسیع شیعیان این کشور، وی به عراق فرا خوانده شد.
در بیانیه ای که امروز شنبه از سوی وزارت امور خارجه عراق صادر شد آمده است: "وزارت خارجه عراق کارمند سفارت جمهوري عراق در ریاض را به کشور فراخواند تا در رابطه با سخنانی که از قول او در روزنامه "الشرق" عربستان سعودي منتشر شده است مورد تحقیق قرار بگیرد".
این اقدام در پی دستور نخست وزیر عراق «نوري المالكي» انجام شده است که از وزارت خارجه خواست تا معد العبيدي دیپلمات عراقی شاغل در عربستان را به کشور بازگرداند.
العبيدي در مصاحبه ای که با روزنامه "الشرق" سعودي داشت در اظهاراتی غیرمنتظره به شيعیان کشورش حمله کرد و تشیع را حركتی سياسي خواند که یک يهودي يمني به نام «عبدالله بن سبأ» با همکاری ایرانیان آن را ایجاد کردند تا در صفوف مسلمانان تفرقه بیاندازند!!
این اظهارات عجیب در حالی از قول این دیپلمات عراقی منتشر شده است که اولاً: مذهب تشیع در زمان پیامبر اکرم(ص) پی ریزی شد؛ ثانیاً: عبدالله بن سبأ یک شخصیت موهوم تاریخی است؛ و ثالثاً: حدود ۷۰ درصد مردم عراق شیعیان هستند و چنین اظهارات پوچی از سوی نماینده سیاسی این کشور، عجیب و نامتعارف است.
در ادامه بيانیه نخست وزیری آمده است: "نخست وزیر به وزارت خارجه اعلام کرد که ضرورت دارد تا این دیپلمات سفارت عراق در رياض بازگردانده شود تا درباره سخنان طائفه ای و تفرقه برانگیزی که وی نسبت داده شده است تحقيق شود و اگر صحت این اهانت ثابت شود مورد مجازات قرار گیرد".
همچنین کمیسیون روابط خارجي مجلس عراق هم اعلام کرد که وزارت خارجه عراق را به سبب این اظهارات العبيدي ـ که تهاجم به شیعیان عراق، اعتقادات ديني آنها و شخصیت های مذهبی آنان است ـ مورد سؤال قرار خواهد داد.
«أسماء الموسوي» عضو این کمیسیون گفت: چنین تصريحاتی مردود است و ما انتظار داریم که وزارت خارجه با این اظهارات و نیز روندی که تلاش می کند دیپلماسي عراق را به سوی روش های غربی و یا اقدامات تحریک آمیز شدیداً برخورد کند.
«حنان الفتلاوي» نماینده عضو ائتلاف "دولت قانون" نیز دیروز برخورد با العبيدي را به دلیل تهاجم به شیعیان عراق و اهانت به اصول دینی آنان خواستار شده بود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ابنا