جنایات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی ادامه دارد
جنایات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی ادامه دارد
دولت میانمار پس از لغو کارت شناسایی دائمی مسلمانان تلاش دارد با سرکوب و شکنجه، اقلیت روهینگیایی ساکن این کشور را مجبور به اخراج از کشور کند.
سه شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۴۲
کد مطلب: 3426
به گزارش «آرماگدون» ، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد در میانمار طی گزارشی از جنایات دولت این کشور علیه مسلمانان انتقاد کرد.
خبرگزاری "روهینگیا" میانمار در این‌باره گزارش داد، خانم "یانگی لی" با ابراز نگرانی از بحران حقوق بشر، خواستار ایجاد هر چه سریع‌تر اصلاحات، پایان سرکوب فعالان حقوقی، اهالی رسانه و دانشجویان، آزادی زندانیان سیاسی و پایان محاکمات خودسرانه در این کشور شد.
وی نسبت به سرکوب اقلیت‌های نژادی و دینی به ویژه مسلمانان روهینگیایی هشدار داد و تصریح کرد: مسلمانان در بدترین اردوگاه‌های ممکن به سر می‌برند و اجازه ترک اردوگاه را به هیچ وجه ندارند.
خانم لی در ادامه افزود: مسلمانان میانمار بدون کارت شناسایی از بسیاری حقوق اجتماعی و شهروندی محروم هستند؛ دولت به آنان مدرکی به نام کارت سفید ارائه کرده است که تا پایان ماه مارس منقضی خواهد شد بعد از آن هیچ سند و مدرکی در دست نخواهند داشت.
وی افزود: دولت میانمار مسلمانان را به اتهام غیر بومی و مهاجر غیر قانونی بودن، زندانی یا اخراج می‌کند.
گفتنی است دولت میانمار، مسلمانان روهینگیایی را که جزء ساکنان قدیمی و اصلی این کشور هستند، مجبور می‌کند بین اعتراف به بنگالی بودن و بازداشت و زندانی شدن و زندگی در ارودگاه‌هایی با شرایط وخیم در مکان‌هایی نامعلوم، یکی را برگزینند.
مسلمانانی که بازداشت می‌شوند در معرض شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفته و برخی جان خود را زیر این شکنجه‌ها از دست می‌دهند.
بسیاری از مسلمانان روهینگیایی برای نجات از نسل‌کشی در میانمار مجبور به فرار به کشورهای همسایه شده‌اند؛ اما اگر بتوانند زنده از دریا و از دست قاچاق‌چیان انسان عبور کنند، در کشورهای مقصد نیز با مشکلات بسیار زیادی برای ادامه زندگی مواجه هستند.
با گذشت ۳ سال از شروع دور جدید پاک‌سازی نژادی-مذهبی در میانمار، بودایی‌ها در سایه حمایت دولت همچنان به قتل، غارت و تجاوز جنسی به مسلمانان روهینگیا ادامه می‌دهند؛ اما سازمان‌های بین‌المللی و خصوصا کشورهای اسلامی هنوز در سکوت به سر می‌برند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : جبهه جهانی مستضعفین