ممنوعیت ورود نشریه‌های ضداسلامی فرانسه به مراکش
ممنوعیت ورود نشریه‌های ضداسلامی فرانسه به مراکش
دولت مراکش ورود ۵ نشریه فرانسوی را که در همبستگی با نشریه فکاهی «شارلی ابدو»، کاریکاتور موهن به پیامبر اکرم(ص) را بازنشر کرده بودند، منع و اعلام کرد که این تصمیم، دیگر نشریه‌های مشابه را نیز شامل خواهد شد.
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۶
کد مطلب: 3192
به گزارش «آرماگدون» ، عبد الاله التهانی، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات مراکش به خبرگزاری فرانسه گفت: بر این اساس توزیع دو شماره آخر روزنامه لوموند و نشریه‌های لیزیکو، لیبراسیون و لومانیتی ممنوع شده است.
وی تصریح کرد: تصمیم ممنوعیت توزیع این نشریه‌ها به دلیل چاپ تصویر موهن از پیامبر اکرم(ص) یا هرگونه کاریکاتور موهن به پیامبر و خداوند متعال به صورت اتوماتیک اعمال شده و در صورت تکرار این مسئله در گذشته، امروز و آینده، نیز اجرا خواهد شد.
توزیع نشریه آلمانی دِر اشپیگل نیز ۱۵ روز پیش به علت تجسم ذات الهی در صفحه نخست خود، در مراکش ممنوع شد زیرا این امر توهین به احساسات مراکشی‌ها و مسلمانان محسوب می‌شود و قانون مراکش در این خصوص شفاف بوده و به وزیر مربوطه این اختیار را می دهد که مانع انتشار این قبیل نشریه‌ها شود.
این مسئول مراکشی گفت: انتشار مجدد این قبیل مطالب و کاریکاتورهای موهن، زمینه‌ساز تنش و هرج مرج می‌شود و برعکس نشریه‌های آمریکایی که عقیده دارند نباید احساسات پیروان ادیان مختلف را برانگیخت، نشریه‌های فرانسوی، نگرشی دیگر به این موضوع دارند.
از سوی دیگر ‌صلاح‌الدین مزوار، وزیر امور خارجه و تعاون مراکش در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که به نمایندگی از مراکش، برای اعلام همبستگی با مردم فرانسه، در تظاهرات امروز یکشنبه، ۲۱ دی پاریس علیه اقدامات تروریستی اخیر، شرکت می‌کند.
این بیانیه در عین حال تاکید کرده است، در صورتی که در این تظاهرات کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام(ص) حمل شود، وزیر خارجه مراکش در آن شرکت نخواهد کرد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم