برگزاری «همایش اسلام هراسی»؛ ریشه ها و پیامدها
برگزاری «همایش اسلام هراسی»؛ ریشه ها و پیامدها
هیئت دایمی مستقل حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی پنجمین همایش بین المللی «اسلام هراسی» را به مدت دو روز دراستانبول برگزار می کند.
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب: 6603
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از العربی الجدید، پنجمین همایش بین المللی با عنوان «اسلام هراسی: نقش حقوق بشر و پدیده معاصر برای نژادپرستی» به همت هیئت دایمی مستقل حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی از صبح امروز (چهارشنبه ۲۵ مهر) در استانبول آغاز به کار کرد.
این همایش ۲ روزه با همکاری وزارت دادگستری ترکیه و با حضور نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و نمایندگان موسسه ها و نهادهای ملی حقوق بشر و کارشناسان هیئت های بین المللی و منطقه ای مرتبط و مسئولان ارشد سازمان ملل و نمایندگان رسانه ها برگزار می شود.
هدف این همایش ایجاد فضای گفتگو بین علاقه مندان به تحلیل پدیده اسلام هراسی به طور موضوعی با پیگیری ریشه ها و رفتارها و سیاست های تبعیضی ضد جوامع اسلامی و فهم زمینه های نژادپرستی ضد اسلام و نقش امروز آن در تضعیف حقوق بشر است.
شرکت کنندگان در این همایش بهترین برخوردها در مقابله با انواع متفاوت تبعیض نژادی و دینی در سراسر جهان را بررسی می کند که می تواند حمایت لازم از مسلمانان را فراهم کند و با گفتمان انزجارطلبی مبارزه کند.
همچنین شرکت کنندگان در این همایش تحلیلی را از ریشه ها و شیوه های اسلام هراسی و چگونگی تولید رفتارها و سیاست های تبعیضی ضد مسلمانان و قانونگذاری ها مبتنی بران و بهترین رفتارها در سطح داخلی، منطقه و بین المللی برای مبارزه با تبعیض براساس نژاد و دین ارایه می دهند.
در اختتامیه این همایش، توصیه ها و سفارش هایی در قالب سند اختتامیه به عنوان پیشنهاد تدابیر عملی برای مبارزه با اسلامی هراسی براساس معیارهای بین المللی حقوق بشر ارایه خواهد شدتا از ویژگی های دینی و فرهنگی همه جوامع حمایت کند.
گفتنی است، «موسسه تحقیقات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی» در آنکارا در آغاز سال جاری گزارشی را درباره افزایش موج جنایت های مرتبط با اسلام هراسی در اروپا منتشر کرد، براساس آن ۹۰۸ جرم از جمله حمله لفظی و بدنی و اقدام به قتل مسلمانان در آلمان، ۶۶۴ جرم در لهستان، ۳۶۴ جرم در هلند، ۲۶۴ جرم در اتریش، ۱۲۱ جرم در فرانسه، ۵۶ جرم در دانمارک و ۳۶ جرم در بلژیک ثبت شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان