شبکه اروپایی ضدنژادپرستی (ENAR)
شبکه اروپایی ضدنژادپرستی (ENAR)
 
افزایش اقدامات اسلام ستیزانه در بلژیک
شبکه اروپایی ضدنژادپرستی (ENAR) در گزارشی، از رشد و افزایش اقدامات نژادپرستانه در بلژیک، به ویژه بر ضدمسلمانان این کشور خبر داد.
پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 1483
به گزارش «آرماگدون» ، شبکه اروپایی ضد نژادپرستی در گزارشی که بیستم ماه جاری و با عنوان "نژادپرستی و اقدامات تبعیض‌آمیز در بلژیک" منتشر کرده است؛ با نگران کننده دانستن وضعیت پدیده نژادپرستی در این کشور، سال‌های آتی را سال‌هایی بحرانی در زمینه دموکراسی و حقوق بشر در اروپا ارزیابی می‌کند.
در واقع، در ورای چهره و ظاهر خوشایند انبوه موسسات و نهادهای معتبر اروپایی که در کشور بلژیک فعالیت دارند، واقعیتی ناخوشایند پنهان است که کمتر مورد توجه فرار می‌گیرد. این واقعیت حاکی از افزایش میزان فعالیت‌ها و اقدامات نژادپرستانه بالاخص در مورد مسلمانان بلژیک می‌باشد.
در این گزارش ۶۰ صفحه‌ای اشکال مختلف نژادپرستی و اقدامات اسلام‌ستیزانه یا تبعیض‌آمیز که در فاصله ماه مارس ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در بلژیک اتفاق افتاده‌اند، منتشر شده است. در گزارش مذکور اشکالی از تبعیض‌های اعمال شده در مورد یهودیان، سیاه پوست‌ها و نیز سایر مهاجرین به چشم می‌خورد؛ ولی تاکید و تمرکز اصلی گزارش، بر اقدامات اسلام‌ستیزانه علیه مسلمانان این کشور بوده که عمدتا شامل مراکشی‌ها و ترکیه‌ای‌های مقیم در بلژیک می‌باشد.
اولین و مهم‌ترین بخشی که این‌گونه اقدامات تبعیض‌آمیز را، به خصوص در مورد مسلمانان، در خود جای داده است، بخش کار و استخدام می‌باشد.
برخی آگهی‌های استخدامی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مسلمانان امکان داوطلب شدن برای شغل مورد نظر را از دست می‌دهند.
این گزارش اشاره‌ای نیز به مشکلات و وضعیت بانوان محجبه در یافتن کار دارد که معمولا ادارات از استخدام آن‌ها خودداری می‌کنند.
دومین بخش مورد توجه در گزارش، سیستم آموزشی می‌باشد. فرزندان خانواده‌های مسلمان معمولا به دلیل تفاوت‌های زبانی، در کسب نتایج تحصیلی مطلوب دچار مشکل هستند. همچنین این گزارش به ذکر نمونه‌هایی از رفتارهای نامناسب مسوولان و معلمان مدارس با دانش آموزان مسلمان پرداخته است.
بخش مسکن نیز در این گزارش سهمی را به خود اختصاص داده است؛ چراکه اجاره دهندگان غالبا تمایلی به اجاره دادن ملک خود به مسلمانان و سایر اقلیت‌های مهاجر ندارند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا