شکایت دو معلم مسلمان علیه تبعیض به دادگاه مونستر
شکایت دو معلم مسلمان علیه تبعیض به دادگاه مونستر
دو معلم مسلمان علیه تبعیض به دادگاه عالی اداری شهر «مونستر» در ایالت «نوردراین وستفالن» آلمان شکایت کردند.
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب: 6811
به گزارش «آرماگدون» ، دو معلم مسلمان در ایالت نوردراین وستفالن که چندی پیش به دلیل حجاب از استخدام به عنوان معلم و کارمند دولت بازماندند، از دادگاه عالی اداری مونستر درخواست خسارت کرده‌اند. پیش از این دادگاهی در کُلن شکایت این دو معلم را رد کرده بود. این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ دادگاه قانون اساسی آلمان، ممنوعیت عمومی حجاب برای زنان معلم مسلمان را برداشت. استدلال دادگاه این بود که ممنوعیت حجاب با اصل آزادی مذهب در تضاد است. با وجود این، دادگاه کُلن به این دو معلم مسلمان اعلام کرده که مخالفت با پوشیدن روسری براساس قانون بی‌طرفی در آلمان صورت گرفته است.
البته رأی منفی دادگاه کلن باعث ناامیدی این معلمان مسلمان نشد. آنها مجدداً با استناد به قانون عمومی «رفتار برابر» به دادگاه شکایت کردند. هدف از این قانون، اعمال ممنوعیت و حذف شرایط نامطلوب ناشی از تبعیض قومیتی، نژادی، جنسیتی، مذهبی و همچنین مقابله با تبعیض براساس معلولیت، سن و یا هویت جنسی است.
قانون عمومی «رفتار برابر» با عنوان قانون ضد تبعیض نیز شناخته می‌شود. حال دادگاه عالی اداری مونستر باید روشن کند که آیا دولت ایالت نوردراین وستفالن برخلاف این قانون عمل کرده است یا خیر. همچنین این دادگاه مشخص خواهد کرد که آیا معلمان مسلمان مستحق دریافت خسارت هستند یا خیر.
یکی از این زنان که در کلن زندگی می‌کند در درخواست خود قید کرده است که از سال ۲۰۰۷ که کارآموزی‌اش به پایان رسیده هنوز استخدام نشده است. به گفته او، مسئولان با حجاب او مشکل دارند.
یکی دیگر از شکایت‌کنندگان نیز در ماربورگ زندگی می‌کند. او در سال ۲۰۰۴ به عنوان معلم مشغول به کار شد، اما هرگز به عنوان کارمند دولت پذیرفته نشد.
او در سال ۲۰۰۵ درخواست جدیدی به دولت ایالت نوردراین وستفالن ارائه کرد، اما باز هم رد شد. این معلم مسلمان تنها یکسال (سال ۲۰۱۵) با رأی جدید دادگاه قانون اساسی فدرال توانست به عنوان کارمند دولت پذیرفته شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا