مسلمانان انگلیس، قربانی تبعیض دینی
مسلمانان انگلیس، قربانی تبعیض دینی
بر اساس گزارش‌های جدید، مسلمانان انگلیس در پیدا كردن شغل و محل زندگی مناسب، با تبعیض های شدیدی نسبت به دیگران مواجه هستند.
سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 1961
به گزارش «آرماگدون» ، پروفسور "طارق مودود" استاد دانشگاه بریستول، در تشریح مستندی كه یک شبكه انگلیسی روز دوشنبه (۶ آبان) در مورد "تبعیض دینی علیه مسلمانان در كشور انگلیس" پخش كرد،‌ گفت: مسلمانان در كشور انگلیس نمی‌توانند شغل مناسب و محل اقامت خوبی به دست آورند، زیرا آنان را به علل سیاسی از جامعه عقب نگه می‌دارند.
شبكه بی بی سی مستندی پخش كرد كه در آن به مشكلات مسلمانان در كشور انگلیس پرداخته بود. در این مستند دو نفر از خبرنگاران یكی با لباس غربی و دیگری با لباس اسلامی، به دنبال شغل و محل زندگی در شهر بریستول رفته و مراحل این كار را با دوربین مخفی تصویری برداری كرده بودند.
این دو خبرنگار كه یكی به نام غربی "ایان" و دیگری به نام اسلامی "محمد" خود را معرفی می كردند، در مستند خود نشان دادند كه جامعه انگلیس به مسلمانان كم توجهی قابل ملاحظه‌ای داشته و غیرمسلمانان را ترجیح می‌دهند.
ایان و محمد كه دارای تحصیلات یكسان و هر دو سفید پوست هستند، حدود ۴۰ شغل، از پخش روزنامه گرفته تا مدیر فروشگاه را مورد آزمایش قرار دادند؛ در این میان، خبرنگار غیرمسلمان برای مصاحبه در ۱۳ شغل دعوت شد اما از خبرنگار مسلمان تنها برای مصاحبه در ۳ شغل دعوت به عمل آمد.
كارفرمایان به محض اینكه متوجه مسلمان بودن محمد می‌شدند، به او اعلام می‌كردند كه جای خالی برای او وجود ندارد، این درحالی است كه ایان را برای مصاحبه در همان شغل دعوت می‌كردند!
آنان برای اجاره آپارتمان نیز همین روند را طی كردند و "ایان" غیرمسلمان در پیدا كردن محل زندگی مناسب، موفق تر از "محمد" مسلمان به نظر می‌رسید.
گفتنی است خشونت و تبعیض علیه مسلمانان انگلیس كه ۲.۷ میلیون نفر از جمعیت این كشور را تشكیل می‌دهند، از سال ۲۰۰۵ تا كنون به شدت افزایش یافته است.
گزارش پلیس این كشور نشان می‌دهد كه تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۲۰۰ حمله ضد اسلامی در این كشور به ثبت رسیده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : On Islam