سرایت ممنوعیت حجاب به تمام مدارس قرقیزستان
سرایت ممنوعیت حجاب به تمام مدارس قرقیزستان
تصمیم ممنوعیت حجاب در منطقه «کارا ـ سو» قرقیزستان و احتمال سرایت آن به تمام کشور تا پاییز آینده موجب نگرانی مسلمانان قرقیز شده است.
چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۸
کد مطلب: 3527
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری «Silk Road»، ایبک آشیربایف، پدر یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای دولتی در منطقه کارا ـ سو می‌گوید: مسئله ممنوعیت حجاب حدود یک سال پیش مطرح شد و مقامات دستور دادند که حجاب باید آزاد باشد. با این حال مدارس مجدداً بحث در مورد این مسئله را آغاز کرده‌اند.
وی می‌گوید: این مسئله باعث نگرانی من و بسیاری دیگر شده است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که ۸۰ درصد شهروندان آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، پس چرا دختران ما نباید اجازه پوشیدن حجاب را داشته باشند؟
سخنان آشیربایف، صدای مسلمانان قرقیزستان است که پس از آنکه مدرسه‌ای در کارا ـ سو رسماً داشتن حجاب اسلامی در کلاس‌ها را ممنوع کرد، احساس نگرانی می‌کنند.
آیژامال کالنوا، رئیس سازمان آموزش منطقه کارا ـ سو عنوان کرد: در سال تحصیلی جدید ۲۰۱۵-۲۰۱۶ کودکان دانش‌آموز سراسر قرقیزستان باید لباس هماهنگ بپوشند و ما باید آن‌ها را برای این فرآیند آماده کنیم.
کالنوا مدعی است که در پاسخ به شکایت‌های ده‌ها والدین نسبت به حجاب دانش‌آموزان در مدارس، تصمیم ممنوعیت حجاب اتخاذ شده است.
مسلمانان حدود ۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون نفری قرقیزستان را تشکیل می‌دهند.
به گفته فعالان حقوقی، حق آزادی دینی اخیراً در قرقیزستان هدف حمله قرار گرفته است.
قربان‌بیگ باقی‌یف، رئیس‌جمهور پیشین قرقیزستان در سال ۲۰۰۹ قانون منع تبلیغ دینی، آموزش مذهبی خصوصی و واردات و انتشار متون دینی را به امضا رساند. بر اساس این قانون همچنین همه جوامع دینی باید به ثبت دولتی برسند.
رهبران مسلمان قرقیزستان با اعتراض نسبت به ممنوعیت حجاب هشدار دادند که این اقدام تبعیض علیه مسلمانان است.
آن‌ها عنوان کردند: هیچ‌کس مخالف پوشیدن لباس واحد برای مدارس نیست و داشتن حجاب منافاتی با لباس‌های هم‌شکل ندارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا