اسلام هراسی در غرب
اسلام هراسی در غرب
 
10 سال پس از اسلام‎هراسی
احساس تهدید موهوم
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۴۸
کد مطلب: 230
دهمین سالگرد ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده درحالی فرا رسیده که شبکه اسلام‎هراسی تمام وقت به تکاپو افتاده است. این سالگرد باید طوری تنظیم شود که احساس تهدید موهوم نسبت به شریعت اسلامی را به اوج خود برساند و هشداری باشد نسبت به خطر‎های پیش‎گویی شده نسبت به مسلمانان ساکن آمریکا.
افراط‎گرایی خشن در آمریکا وجود دارد، ولی صرفا در جامعه مسلمان آمریکا خلاصه نمی‎شود. در سراسر جهان، قتل‎‎های تروریستی‎ای اتفاق می‎افتد که به نام اسلام صورت می‎گیرد، اما مطالعه جدیدی از سوی مرکز مبارزه با تروریسم در آکادمی نظامی «وست پوینت» نشان داده که حملات القاعده منجر به کشته شدن هشت برابری مسلمانان نسبت به غیر‎مسلمانان شده است.
طبق یک بررسی در ۲۰۱۱م، که توسط «چارلز کروزمن»، جامعه‎شناس دانشگاه کارولینای شمالی- چپل هیل، انجام شده، از زمان حادثه ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا ۱۶۱ آمریکایی مسلمان را مظنون و یا مقصر تشخیص داده است. این تعداد زیاد است ولی این مطالعه موسوم به «تروریسم مسلمانان آمریکایی از زمان یازده سپتامبر: یک گزارش» نتیجه گرفته است که از هزاران ارتکاب خشونتی که هر سال در آمریکا روی می‎دهد، نظام کارآمد تعقیب کیفری حکومت و پوشش رسانه‎ای، مسلمانان آمریکایی مظنون به عملیات تروریستی را مورد توجه ملی قرار می‎دهد و تروریسم مسلمانان آمریکایی را بیش از آن‎چه رایج است القا می‎کند.
این موارد، شبکه اسلام‎هراسی را قادر ساخته افسانه‎پردازی‎ها و برداشت‎‎های غلطش نسبت به اسلام را اشاعه دهد. خطابه‎ها و رفتار‎های اعضای این شبکه، عمیقا تأسف‎برانگیز است چراکه آن‎ها تهدید به منزوی کردن و بیگانه‎سازی بخشی از جمعیت رو به رشد آمریکا می‎کنند. در ۲۰۱۰م، مسلمانان آمریکا حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برآورد شده‎اند. پیش‎بینی می‎شود این عدد در طی ۲۰ سال، بیش از دو برابر شود و به ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برسد.
البته افرادی هستند که یک خط تمایز بين گروه‎‎های رادیکال اسلام‎گرا و اکثریت چشم‎گیر مسلمانان صلح دوست می‎کشند. «کریس کریستی»، فرماندار نیوجرسی این رویه را پیش گرفته است. او اخیرا به‎خاطر انتصاب «سهیل محمد» - که از مسلمانانی که بعد از یازده سپتامبر به اشتباه بازداشت شدند، دفاع کرده بود - به‎عنوان قاضی دادگاه عالی، تحت حملات شدیدی قرار گرفت. گزارش پروژه تحقیقی درباره تروریسم موسوم به «رابطه عجیب فرماندار کریستی با اسلام رادیکال» اعلام کرد انتصاب محمد توسط فرماندار کریستی «نشان‎دهنده این است که گوش‎‎های فرماندار نسبت به اسلام رادیکال سنگین است.» کریستی در گزارشی که درباره دلیل حملات نسبت به سهیل محمد منتشر شد، گفت: «دلیل انتقاد‎های موجود نسبت به سهیل محمد، بی‎اطلاعی است. آن‎ها وی را به سبب مسلمان بودن مورد انتقاد قرار می‎دهند.» فرماندار علی‎رغم تلاش‎‎های افرادی چون «رابرت سپنسر»، «فرانک گافنی» و «اندرو مک‎کارتی» و شرکای‎شان توانست پیروز شود و سهیل محمد در ۲۶ جولای ۲۰۱۱ سوگند خورد.
همچنین مدیرعامل سابق پیتزای پدرخوانده، «هرمن کین»، زمانی طرفدار شبکه اسلام‎هراسی بود و هنگامی‎که اولین کمپینش برای نامزدی ریاست‎جمهوری حزب جمهوری‎خواه را به راه انداخت دیدگاه صریح و بی‎پرده‎ای نسبت به قانون شریعت اسلامی داشت. وی زمانی‎که دارای شور و هیجان پر سر و صدایی بر علیه ‎اسلام بود، گفت: «یک تلاش تدریجی وجود دارد؛ تلاشی برای آسوده کردن ذهن حکومت‎مان نسبت به قانون شریعت و اعتقادات مسلمانان. در حکومت ما کسی به این ایده تعلق خاطر ندارد... . نقش اسلام در آمریکا برای معتقدان آن، فقط پیاده کردن آن و تنها گذاشتن ماست؛ دقیقا مثل مسیحیت. ما دارای متمم اول قانون اساسی هستیم و من ناراحت می‎شوم وقتی می‎بینم مسلمان‎ها در این کشور، تلاش دارند قانون شریعت را بر بقیه ما تحمیل کنند.»
پس از آن زمان، کین از آن افراط‎گرایی‎اش دست برداشت و وارد فرآیندی شد که شبکه اسلام‎هراسی را بی‎نهایت آزرده خاطر ساخت. اخیرا وی بعضی از این دیدگاه‎هایش را پس گرفت و علنا عذر‎خواهی کرد. کین در ماه جولای به مرکز آدامز در ویرجینیای شمالی رفت و در آن‎جا با امام «محمد ماجد»، مدیر اجرایی مرکز، و دیگر مسلمانان هم‎سفره شد. بعد از این دیدار، وی گفت: «بابت حرف‎‎هایی که موجب رنجش مسلمانان آمریکا و دوستان‎شان شده، متواضعانه نادم و پشیمان است.» به‎علاوه وی اظهار کرد بابت ایجاد این برداشت که وی ضد‎ ضمانت مشروط آزادی‎‎های مذهبی است، «صادقانه، متأسف» است و درباره این دیدار گفت: «ما متوجه شدیم که در ارزش‎ها و فضایل، دارای مشترکات بسیار بیشتری هستیم. من در زندگی خودم به‎عنوان یک جوان سیاه پوست که در منطقه مجزای جنوب رشد کردم، احساس سرخوردگی ایشان را نسبت به تصورات قالبی موجود درک می‎کنم. این‎‎هایی که همراه ما هستند همانند اکثر مسلمانان آمریکا، مسلمانانی صلح‎طلب و آمریکاییانی میهن دوست‎اند که غالبا نیت خیرشان تحت‎الشعاع فعالیت‎‎های شرم‎آور و شنیع جهادگرایان قرار گرفته است.»
تجربه کین می‎تواند آموزنده باشد. او از شبکه اسلام‎هراسی جدا شد و با مسلمانان آمریکایی که بسیاری از برداشت‎‎های غلط و تصورات قالبی او را به‎هم ریخته بودند، روبه‎رو شد.
البته شبکه اسلام‎هراسی، به شکل بسیار گزنده‎ای تلاش‎‎های کین برای توجه به مسلمانان میانه‎رو را تحقیر می‎کند. در کنفرانس محافظه‎کاران غرب در تابستان امسال در دنور، فرانک گافنی ادعا کرد کین در واقع با اعضای اخوان‎المسلمین در واشنگتن‎دی‎سی دیدار داشته است. وی می‎افزاید: «اگر او در واقع اکنون موضعش را چنان‎که گزارش می‎رسد تغییر داده، مسأله دردسرسازتر از این است که صرفا مدت زمانی را با برادران مسلمان سپری کرده باشد!»
Share/Save/Bookmark
مرجع : هفته نامه پنجره