پروفسور لاورنس دیویدسون استاد دانشگاه وست‎چستر آمریکا
پروفسور لاورنس دیویدسون استاد دانشگاه وست‎چستر آمریکا
 
اسلام‎هراسی پشتیبانان ثروتمندی دارد!
گفت‎وگو با پروفسور لاورنس دیویدسون استاد دانشگاه وست‎چستر آمریکا
به مناسبت سالگرد 11 سپتامبر و طرح دوباره موضوع اسلام‎ستیزی، گفت‎وگوی کوتاهی با پروفسور «لاورنس دیویدسون»، استاد دانشگاه وست چستر آمریکا و کارشناس خاورمیانه و سیاست خارجی آمریکا، انجام دادیم که از نظر می‎گذرد.
شنبه ۲ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۰۳
کد مطلب: 232
به‎نظر شما ارتباطی بین ۱۱ سپتامبر و اسلام‎هراسی وجود دارد؟

ارتباط مستقیمی بین حملات ۱۱ سپتامبر و اسلام‎هراسی‎ای که اکنون توسط مسلمانان آمریکا تجربه می‎شود، وجود دارد. هنگامی‎که این حملات روی داد، اکثر آمریکایی‎ها هیچ زمینه تاریخی برای درک آن نداشتند. این امر بدان سبب بود که آن‎ها از سیاست خارجی آمریکا اطلاعی نداشتند و از این‎رو بی‎انصافی و اشتباهاتی در رابطه با مردم جهان اسلام صورت گرفت. از آن‎جا که این حملات در هیچ‎جای دیگری رخ نداده، به آسانی کار متعصبان مذهبی تلقی شد. این تصویر توسط تشکیلات سیاسی نومحافظه‎کاران، منتشر (از روزی که بوش، رییس‎جمهوری وقت آمریکا، گفت که حملات علیه ما توسط افرادی صورت گرفت که از ارزش‎‎های ما نفرت دارند) و در نهایت توسط بنیادگرایان مسیحی و صهیونیست تقویت شد. هر دوی این گروه‎ها، از فرصتی که توسط این حملات به‎دست آمد برای ترویج احساسات ضد‎مسلمانان در این کشور استفاده کردند. هرچند که اکثر مردم آمریکا در معرض توضیحات تکمیلی و جایگزین در خصوص این حوادث، که فعالیت‎‎های سیاست خارجی آمریکا را تفسیر می‎کند، قرار نگرفتند و لذا در برابر اسلام‎هراسی و تبلیغات پارانویایی (بدگمانی) آسیب‎پذیر ماندند.

اسلام‎هراسی تا‎کنون چه تبعاتی برای مسلمانان آمریکا به‎همراه داشته است و مسلمانان در برابر آن چگونه واکنش نشان داده‎اند؟

به‎عنوان یک نتیجه از این شرایط، حملات مکرری به مواضع سیاسی و فرهنگی آمریکایی‎‎های مسلمان صورت گرفته است. مساجد به‎طور مداوم مورد حمله قرار گرفتند و ویران شدند و به آمریکایی‎‎های مسلمانِ نامزد امور سیاسی، در همه سطوح برچسب زدند و آن‎ها را لکه‎دار کردند. دولت‎‎های گوناگون آمریکا ممنوعیت‎‎های قانونی را علیه فعالیت قانون «شریعت» به تصویب رساندند. اف.بی.‎ای در جامعه مسلمانان آمریکا نفوذ کرد و به‎نحو فعالی تلاش کرد تا مسلمانان را به رفتار‎های غیرقانونی بکشاند. مسلمانان آمریکا در برابر مشاغلی که مستلزم تسویه‎حساب امنیتی دولت است مانند صنایع دفاعی و هوایی، مورد تبعیض واقع شدند.

سازمان‎‎های مسلمانان آمریکا هم به‎نحو فعالی در تلاش برای مقابله با این‎گونه فعالیت‎ها از طریق روابط عمومی و اتحاد با گروه‎‎های آمریکایی پیشرو مذهبی و سکولار هستند. این فعالیت‎ها پیشرفت‎‎هایی هم داشته اما آمریکا یک کشور بسیار بزرگ است و جامعه مسلمانان آمریکا، کوچک و با منابع محدود. در بهترین حالت، آن‎ها می‎توانند یک موضع دفاعی علیه این جریان تبعیض اتخاد کنند.

به‎نظر شما، پشتوانه اصلی اسلام‎هراسی در ایالات متحده چه گروه‎‎هایی هستند؟

بودجه لازم برای فعالیت‎‎های اسلام‎هراسی، از دو منبع اصلی تأمین می‎شود: بنیادگرایان مسیحی رادیکال و صهیونیست‎‎های جناح راست. هر دوی این‎ها گروه‎‎های ثروتمندی هستند و پول‎‎های زیادی برای این فعالیت‎ها وجود دارد. بخش اعظم این مبالغ، صرف مبارزات تبلیغاتی سیاست مداران اسلام‎هراس، بخشی از آن صرف ارائه اطلاعات غلط درباره فرهنگ مسلمانان و فعالیت‎‎های مذهبی آنان و سهم مناسبی از آن هم صرف تبلیغ علیه قوانین شریعت می‎شود.

تلاش برای دفاع از حقوق مسلمانان آمریکایی هم توسط شهروندان مسلمان و متحدان آن‎ها در اجتماعات مترقی آمریکایی، یک آزمایش عمده از چگونگی امنیت آزادی‎‎های مدنی در آمریکا در دوران بعد از ۱۱ سپتامبر است. این آزادی‎ها توسط قانون اساسی آمریکا برای شهروندان این کشور تضمین شده است. از این‎رو، نبرد برای حقوق مسلمانان آمریکا، نبردی برای حفظ هم‎گرایی نظام آمریکا برای هر فرد تلقی می‎شود

Share/Save/Bookmark
مرجع : هفته نامه پنجره