دادگاه محاکمه فرماندار هندی در پرونده تخریب مسجد بابری
دادگاه محاکمه فرماندار هندی در پرونده تخریب مسجد بابری
«کالیان سینگ»، فرماندار ایالت راجستان هند که متهم به نقش داشتن در تخریب مسجد بابری در سال ۱۹۹۲ است در دادگاهی در ایالت اوتار پرادش با اتهامات کیفری روبه‌رو خواهد شد.
دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 6796
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از سیاست، در آوریل ۲۰۱۷ دیوان عالی هند پرونده اتهامات کیفری علیه سیاستمداران برجسته را که در این تخریب نقش داشتند، دوباره باز کرد اما چون در آن زمان کالیان سینگ فرماندار بود، از تعقیب قضایی مصون ماند.
با این حال دادگاه عالی تأکید کرد که اتهامات علیه سینگ بعد از اتمام دوره فرمانداری‌اش، به جریان خواهد افتاد.
با توجه به این که قاضی این پرونده قرار بود در تاریخ ۳۰ سپتامبر (هشتم مهر) سال جاری بازنشسته شود، در ۱۹ جولای، (۲۸ تیر) دادگاه عالی از دولت ایالتی اوتار پرادش خواست که راه‌هایی را برای تمدید دوره خدمت قاضی ویژه این پرونده پیدا کند و دستور داد که حکم دادگاه در این زمینه باید در مدت ۹ ماه صادرشود.
دوره پنج ساله فرمانداری سینگ روز سه‌شنبه این هفته(۱۲ شهریورماه) به پایان می‌رسد.
در دسامبر سال ۱۹۹۲ یک گروه متعصب هندو مسجد بابری را که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی می رسد، در ایالت اوتار پرادش ویران کردند. زمانی که این اتفاق افتاد، تعدادی از رهبران حزب تندروی بهاراتیا جاناتا (BJP ) در محل حضور داشتند.
این رویداد سبب بروز خشونت‌هایی میان مسلمانان و هندوها شد که در پی آن بیش از دو هزار نفر، که بیشتر آن‌ها مسلمان بودند، کشته‌ شدند.
Share/Save/Bookmark