دختران مسلمان قزاق بر سر دوراهی حجاب یا تحصیل
دختران مسلمان قزاق بر سر دوراهی حجاب یا تحصیل
گولسزیم صمد، دختر سیزده ساله مسلمان از آغاز سال تحصیلی جدید به مدرسه نرفته زیرا هنگام ورود به مدرسه او را مجبور به برداشتن حجاب می‌کنند.
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب: 6184
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری RFERL؛ مدرسه او در استان قزاقستان غربی، مانند همه موسسات آموزشی زیر مقطع دانشگاهی، در حال اجبار دستور رسمی وزارت آموزش قزاقستان برای ممنوعیت استفاده از نمادهای دینی در مدارس هستند.
بنابراین قانون که سال گذشته وضع شد، یونیفرم مدارس به صورت اجباری متحدالشکل شده و استفاده از لباس‌ها یا نمادهای دینی از جمله حجاب و روسری ممنوع شده است. این قانون از آغاز سال تحصیلی جدید در پاییز امسال به اجرا در آمد.
بسیاری از دانش‌آموزان در کشور قزاقستان که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مجبور به برداشتن حجاب برای ادامه تحصیل شده‌اند.
برخی از والدین نیز در حال پیگیری قانونی این مشکل هستند و با غیرقانونی خواندن اجبار دانش‌آموزان مسلما به برداشتن حجاب تلاش می‌کنند که با آن مقابله کنند.
دادگاه‌ها نیز شاهد حضور ده‌ها دانش‌آموز دختری هستند که در هفته‌های گذشته از سال تحصیلی جدید، به دلیل این قانون از رفتن به مدرسه باز مانده‌اند.
در بهار امسال، نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان با ادعای اینکه استفاده از حجاب مشکی که مختص گروه‌های سلفی و تروریستی است در حال افزایش است، خواستار ممنوعیت حجاب شد.
نظربایف حجاب مشکی رنگ را مورد اعتراض قرار داده بود و آن را ناسازگار با فرهنگ قزاق خوانده بود اما از ممنوعیت حجاب به طور کلی سخن نگفته بود.
گرچه دستور وزارت آموزش به طور خاص به حجاب اشاره نمی‌کند، اشاره به ممنوعیت نمادهای دینی در این قانون، سبب امتناع مدارس از پذیرش دانش‌آموزان محجبه شده است.
معلمان محجبه نیز از حضور در مدارس و پیدا کردن شغل بازمانده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا