اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به طرح كنترل ژنتیكی مسلمانان در چین
اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به طرح كنترل ژنتیكی مسلمانان در چین
پلیس چین با هدف تهیه یک پایگاه داده عظیم از شهروندان مسلمان، جمع‌آوری نمونه‌های خون، دی‌ان‌ای، اثر انگشت و اسكن عنبیه را از میلیون‌ها مسلمان ساكن استان سین‌كیانگ آغاز كرده است.
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 6266
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از نشريه نيوزويك؛ دیده‌بان حقوق بشر دیروز با انتشار گزارشی نوشت: مأموران چینی در حال جمع‌آوری اطلاعات و دیتا از همه شهروندان ۱۲ تا ۶۵ ساله هستند و از روش‌های متعددی برای این كار استفاده می‌كنند.
طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر یكی از روش‌ها این است كه با انجام چك‌آپ‌های پزشكی رایگان، نمونه DNA و خون مسلمانان جمع‌آوری می‌شود و آگاه بودن یا نبودن مردم از جمع آوری اطلاعات بیومتریک آن‌ها توسط پلیس مشخص نیست.
بنابر این گزارش، شهروندانی كه به عقیده مأموران «تهدید بالقوه» برای دولت تلقی می‌شوند باید به همراه همه اعضای خانواده اطلاعات DNA خود را به ثبت برسانند.
تاكنون ۱۸.۸ میلیون شهروند مسلمان در انجام این چك‌آپ‌ها كه دولت آن را «تست سلامت برای همگان» نامیده شركت كرده‌اند.
سوفی ریچاردسن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر در چین، می‌گوید: در حقیقت این آزمایش‌ها باید «تجاوز به حریم خصوصی برای همگان» نامیده شود.
وی با بیان اینكه جمع‌آوری اطلاعات بیولوییك انسان‌ها، نقض آشكار قوانین بین‌المللی حقوق بشر است، ابراز نگرانی كرد كه این اطلاعات ممكن است برای جاسوسی و نظارت شدید بر مردم صرفاً به خاطر تفاوت دینی و نژادی باشد.
سین‌كیانگ منطقه‌ای در شمال غربی چین است كه جمعیت قابل توجهی از مسلمانان اویغور در آنجا سكونت دارند.
ممنوعیت حجاب و جلوگیری از برگزاری كلاس‌های قرآنی، مخالفت با فروش كتاب‌ها و نمادهای اسلامی، روزه‌داری، انتخاب اسامی اسلامی از جمله محدودیت‌هایی است كه از سوی دولت علیه مسلمانان این منطقه اعمال می‌شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا