عقب‌نشینی اسقف یونانی از اظهارات توهین آمیز علیه اسلام و مسلمانان
عقب‌نشینی اسقف یونانی از اظهارات توهین آمیز علیه اسلام و مسلمانان
رئیس اسقف های یونان که اظهارات توهین آمیز او در یک مصاحبه تلویزیونی علیه اسلام و مسلمانان موجی از نفرت و اعتراض ایجاد کرده بود از سخنان خود عقب نشینی و ادعا کرد منظور او تحریف اسلام از سوی تندروها بوده است .
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۴
کد مطلب: 7021
به گزارش «آرماگدون» ، «ایرونیموس» رئیس اسقف های یونان یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی " اُپن تی وی " (OPEN TV) مطالبی علیه دین اسلام و پیروان آن ابراز داشت که خشم مسلمانان جهان را برانگیخت.
به گزارش روز سه شنبه روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی چاپ لندن، ایرونیموس در این گفت وگوی تلویزیونی طی اظهارات توهین آمیزی مدعی شده بود " اسلام یک دین نیست بلکه یک حزب سیاسی است. پیروانان دین اسلام مردان جنگ و مردمان توسعه طلب هستند. این خصوصیت اسلام است . "
وزارت خارجه ترکیه شب گذشته با صدور بیانیه ای اظهارات یاد شده را به شدت محکوم کرده و تاکید نمود :" روحانیون به جای کاشتن بذر فتنه باید در راستای خدمت به صلح تلاش کنند."
وزارت خانه مزبور همچنین تاکید کرد که اسلام دین صلح و مبتنی بر بخشایش و رحمت است و همزیستی مسالمت آمیز ادیان و تمدن های گوناگون را تضمین می کند.
بیانیه وزارت خارجه ترکیه خاطرنشان کرد : این اظهارات تحریک آمیز سراسقف یونان علاوه بر اینکه جامعه را در جهت دشمنی و خشونت علیه اسلام تحریک می کند، نمایانگر آن است که اسلام هراسی تا چه سطح وحشتناکی پیش رفته است.
بیانیه مزبور همچنین یادآور شد که چنین اندیشه های پلیدی اساسا عامل افزایش نژادپرستی و خصومت علیه اسلام و اتباع خارجی در اروپا است.
از سوی دیگر بر پایه همین گزارش ، سازمان های اسلامی در یونان هدف قرار گرفتن اسلام و مسلمانان از سوی سراسقف کشورشان را محکوم کردند.
هیات مشورت اقلیت مسلمان درایالت تراقیا یونان در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی اظهارات ایرونیموس را محکوم کرده و از وی خواست تا به جای در پیش گرفتن لحن خصمانه علیه اسلام لحن صلح و وحدت را در پیش بگیرد.
در همین راستا "محمود الهباش" قاضی القضات فلسطین نیز شب گذشته اظهارات ایرونیموس را محکوم کرده و از آنها به عنوان مصداق عینی " إفترا و تهمت " نام برد.
به نوشته القدس العربی ، به دنبال اعتراض های به وجود آمده در نتیجه اظهارات ایرونیموس ، سخنگوی وی با صدور بیانیه ای توضیح داد که منظور سراسقف از اظهارات یاد شده " تحریف دین اسلام از سوی تندروها است."
سخنگوی مزبور بر محترم دانستن تمامی ادیان از سوی کلیسای یونان تاکید کرد.
وی خاطرنشان کرد : سراسقف به همراه تمامی اسقف ها و کشیش های کلیسای یونان به تمامی ادیان معروف و شناخته شده احترام می گذارند و با تمامی مومنان با محبت و همبستگی برخورد می کنند و در تمامی اقدامات اجتماعی و خیرخواهانه خود با همگان بدون تبعیض برخورد می کنند.
وی افزود: هر آنچه که رئیس اسقف ها در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود در مورد اسلام گفت ، منظوری نداشت جز اینکه دین اسلام توسط اصولگراهای تندرو منحرف شده است یعنی همان کسانی که در سراسر جهان عامل انتشار تروریسم و کشتار هستند.
وی اظهار داشت: به طور حتم رئیس اسقف ها در مصاحبه خود چنین افرادی را مدنظر قرار داده بود . همان کسانی که از اسلام سوء استفاده می کنند و آن را به یک سلاح مرگبار علیه تمامی کسانی تبدیل کرده اند که آنها هم رای و هم نظر نیستند.
اقلیت مسلمان در یونان از طرف حکومت با تبعیض و فشار مواجه است تا آن‌ ها کشور را ترک نمایند. حکومت با وضع قوانینی مانند ممنوعیت بنای مسجد و ممنوعیت تدریس دروس اسلامی به کودکان مسلمان بیش از دو ساعت در هفته آن‌ها را در تنگنا قرار داده است.
اگر از نزدیک وضعیت اقلیت مسلمان یونان را مورد توجه قرار دهیم در می ‌یابیم که حکومت یونان به طور عمد و هدفمند سعی در ویران کردن تمام میراث فرهنگی بجا مانده از دوران حکومت اسلام بر کشور دارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا