کانادا با انتخاب لیبرال‌ها، گفتمان اسلام‌ستیزانه را رد کرد
کانادا با انتخاب لیبرال‌ها، گفتمان اسلام‌ستیزانه را رد کرد
حزب «لیبرال» کانادا با پیروزی در انتخابات سراسری این کشور به حدود یک دهه حاکمیت محافظه‌‌کاران که با شعارهای ضداسلامی درصدد افزایش تعداد حامیان خود بودند، پایان داد.
چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب: 3908
به گزارش «آرماگدون» ،به نقل از پایگاه خبری «On Islam»، شعارهای ضداسلامی محافظه‌کاران هم نتوانست پیروزی مجدد «استفان هارپر»، نخست‌وزیر قبلی کانادا را تضمین کند.
«جاستین ترودو»، عضو حزب لیبرال کانادا نخست‌وزیر این کشور شد.
جاستین فرزند «پیئر الیوت ترودو»، نخست وزیر اسبق کانادا است که پدرش ۴۷ سال پیش به نخست‌وزیری کانادا رسید.
مردم کانادا روز دوشنبه، ۲۷ مهرماه، به پای صندوق‌های رأی رفتند.
ترودو، نخست‌وزیر جوان کانادا پس از پیروزی با شادمانی در جمع حامیان خود گفت: این کاری است که سیاست مثبت می‌تواند انجام دهد. این کاری است که یک دیدگاه امیدوارانه و یک تیم امیدوار می‌تواند انجام دهد.
وی افزود: ما می‌توانیم زوایای بهتری از طبیعت خود را نشان دهیم و در عین حال پیروز هم باشیم.
در هفته‌های منتهی به انتخابات کانادا، استفان هارپر، نخست‌وزیر پیشین این کشور که ریاست حزب محافظه‌‌کار کانادا را بر عهده دارد، به دلیل اظهارات ضداسلامی هدف انتقادات گسترده بود.
شعارهای ضداسلامی هارپر بر ممنوعیت حجاب اسلامی در محل کار و فشار بیشتر بر مسلمانان تمرکز داشت.
اظهارات ضداسلامی هارپر با انتخاب شدن ترودوی جوان به عنوان نخست‌وزیری کانادا، نتیجه عکس داد.
ترودو که دومین نخست‌وزیر جوان تاریخ کانادا محسوب می‌شود، سابقاً معلم دبیرستان بوده و گهگاهی هنرپیشگی می‌کند. وی در مراسم تشییع پدرش در سال ۲۰۰۰ در جامعه کانادا شناخته شد و از سال ۲۰۰۸ نماینده پارلمان بوده است.
ترودو خطاب به حامیانش گفت: ما با امید به جنگ ترس می‌رویم و با کار زیاد با بدگمانی مقابله می‌کنیم. این کاری است که سیاست مثبت انجام می‌دهد.
انتخاب ترودو علاوه بر پایان دادن به گفتمان ضداسلامی محافظه‌کاران، نویدبخش تغییر در روابط سیاسی کانادا است.
خارج شدن کانادا از ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه و تمرکز نیروهای نظامی بر تلاش‌های بشردوستانه و آموزش نیروهای داخلی و نیز پذیرش ۲۵ هزار مهاجر سوری از جمله اقداماتی است که ترودو خواهان انجام آن است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : On Islam