کتاب ایران هراسی و اسلام هراسی از منظر غرب به قلم دکتر سید حسین جعفری پژوهشگر جامعه شناسی سیاسی
کتاب ایران هراسی و اسلام هراسی از منظر غرب به قلم دکتر سید حسین جعفری پژوهشگر جامعه شناسی سیاسی
 
کتاب «ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی از منظر غرب» منتشر شد
کتاب «ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی از منظر غرب» اثر سید حسین جعفری نویسنده بوشهری منتشر شد.
دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۲
کد مطلب: 7184
به گزارش «آرماگدون»، کتاب ایران هراسی و اسلام هراسی از منظر غرب به قلم دکتر سید حسین جعفری پژوهشگر جامعه شناسی سیاسی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر منتشر و روانه بازار کتاب شد.
نویسنده این کتاب گفت: هراس از ایران و اسلام و تهدید پنداشتن آن به طور وسیعی در میان دولت‌های منطقه خاورمیانه و نیز در پهنه جهانی وجود دارد. اسلام و فوبیا (اسلام هراسی -ترس از اسلام) و ایران و فوبیا (ایران هراسی - ترس از ایران) مفهومی است که به ترس و پیش داوری و تبعیض غیرعقلایی در برابر اسلام، ایران و مسلمانان اشاره دارد.
سید حسین جعفری بیان کرد: برداشت غربی این است که اسلام فاقد ارزش مشترک با دیگر ادیان و فرهنگ‌ها است و در مقایسه با غرب در موقعیتی فرو دست قرار دارد و بیش از اینکه یک دین باشد، یک ایدئولوژی سیاسی است و پیش از به کارگیری گسترده اسلام هراسی در بحث‌های شرق شناسی نوعی دیگر از اسلام هراسی را به عنوان بیگانه پرستی و نژادپرستی در اروپا مطرح می‌کردند.
به اعتقاد نگارنده، ظهور پدیده اسلام هراسی بویژه پس از تثبیت انقلاب اسلامی و تأثیر آن در جهان به خصوص جهان اسلام پروژه‌ای بود که هدف نهایی آن گسترش مفهوم (ترس از انقلاب اسلامی) و طراحی (ایران هراسی) به ویژه پس از موفقیت‌های جمهوری اسلامی در برنامه هسته‌ای است.
نگارنده در این مجموعه تلاش کرده است که رویکردی نوینی را به بحث ایران هراسی و اسلام هراسی بگشاید و راهبردهای خروج از این مساله متناسب با شرایط حاکم برجهان ارائه نماید.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر