خیزش جهان اسلام علیه توهین به پیامبر(ص)
خیزش جهان اسلام علیه توهین به پیامبر(ص)
در ادامه واکنش های جهانی به توهین غرب به اسلام و پیامبر اکرم (ص) به بهانه آزادی بیان، شهرها و مناطق مختلفی از کشورهای عربی و اسلامی شاهد تظاهرات گسترده بود.
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب: 3224
به گزارش «آرماگدون» ، مسلمانانِ کشورهای عربی و اسلامی، دیروز پس از نماز جمعه با برگزاری تظاهرات فریاد اعتراض سر دادند و توهین به اسلام و پیامبر اکرم (ص) را به شدت محکوم کردند.
در جمهوری اسلامی ایران، تظاهر کنندگان پشتیبانی کشورهای غربی از این گونه توهین ها تحت عنوان آزادی بیان را محکوم کردند و آیت الله "موحدی کرمانی" امام جمعه تهران، این کاریکاتورها را "جرم" دانست.
در اردن، دستکم ۲۵۰۰ تن از مردم، تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند که نیروهای پلیس، جلوی تجمع آنان در برابر سفارت فرانسه را گرفتند و این مساله، به بروز درگیری میان تظاهر کنندگان و نیروهای پلیس منجر شد.
تظاهرات مردم خشمگین الجزایر ضد توهین به پیامبر اکرم (ص) نیز به درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیسِ مستقر در اطراف منطقۀ مشرف بر دریا در شهر الجزیره انجامید و به زخمی شدن چندین نفر انجامید. الجزیره پایتخت الجزایر، در دو روز گذشته، شاهد چندین تظاهرات اعتراض آمیز در واکنش به توهین به اسلام و پیامبر (ص) بود.
مردم سودان نیز از انتشار کاریکاتورهای موهن مجله شارلی ابدو، به خشم آمده و خیابان ها ریختند و اخراج سفیر فرانسه و تعطیل کردن سفارت این کشور را خواستار شدند.
در عراق، علما و سخنرانان به توهین غرب به اسلام و پیامبر اکرم (ص) واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند.
در پاکستان، مردمِ اسلام آباد، لاهور، پیشاور و مولتان، به خیابان ها ریختند و علیه فرانسه شعار دادند و شماری از تظاهر کنندگان پاکستانی در کراچی نیز توانستند خود را به سفارت فرانسه برسانند.
مسجد الاقصی در قدس نیز که کانون حضور ۳۵ هزار نمازگزار مسلمان بود، این جمعه، منشأ تظاهرات گسترده ای در یاری پیامبر اکرم (ص) بود. تظاهر کنندگان پرچم هایی در حمایت از حضرت محمد (ص) به دست داشتند.
در این میان، در درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگانِ مسلمان در کشور نیجر، ۴ تن شهید و ۴۵ نفر زخمی شدند. این تظاهرات نیز در اعتراض به توهین به اسلام و پیامبر اکرم (ص) در شهر زیندار برگزار شده بود.
نواکشوط، پایتخت موریتانی نیز عرصه تظاهراتی گسترده در اعتراض به انتشار کاریکاتورهای موهن در حق پیامبر اکرم (ص) بود و هزاران تظاهر کنندۀ مسلمانان، پرچم فرانسه را به آتش کشیدند.
تظاهرکنندگان همچنین سعی کردند خود را به سفارت فرانسه در پایتخت موریتانی برسانند، اما نیروهای پلیس جلوی آن ها را گرفتند، به همین سبب تظاهر کنندگان به آتش زدن پرچم فرانسه اکتفا کردند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم