داخلی صفحه آخر خبر
چرا مخالفان داخلی سوریه به ژنو دعوت نشدند؟
عضو "هیات هماهنگی مخالفان سوری" از برگزارکنندگان ژنو 2 به علت غیاب مخالفان اصلی داخل سوریه عدم دعوت از آنان برای حضور دراین نشست انتقاد کرد.
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۰۳
کد مطلب: 2270
به گزارش «آرماگدون» ، "احمد العسراوي" روز چهارشنبه درمصاحبه با شبکه خبری العالم، گفت: حضور نیافتن مخالفان اصلی داخل سوریه در نشست ژنو ۲ گناهی نابخشودنی است، درست همانند آنچه وزیر امور خارجه روسیه درباره محرومیت ایران از شرکت دراین نشست گفت.
وی افزود: نشست ژنو ۲ باید مکانی برای تحقق خواسته های ملت سوریه و حل بحران این کشور باشد، نه مکانی برای تحقق منافع ابرقدرت های جهانی.
این مخالف سوری با طرح این سوال که "هدف از برگزاری نشست ژنو ۲ چیست و برنامه کاری این نشست چیست"، افزود: به نظر می رسد که روس ها، به شکست ائتلاف مخالفان و هم پیمان آن آمریکا در تشکیل هیات مخالفان برای شرکت در ژنو ۲ تکیه کرده اند یا شاید هم به این مساله تکیه نکرده اند وصرفاً ضمن هماهنگی با واشنگتن، سهم خود را از این موضوع گرفتند.
العسراوی تاکید کرد: ما قبلا" گفته بودیم و اکنون هم اعلام می کنیم که در داخل سوریه هیچ گروه مخالفی که نماینده همه ملت سوریه باشد، وجود ندارد، بلکه حتی همه مخالفان هم نماینده ملت سوریه نیستند.
وی اظهار داشت: به رسمیت شناختن ائتلاف به اصطلاح "ملی" مخالفان به عنوان نمایندگان مخالفان سوری از سوی جامعه بین الملل، گناهی نابخشودنی است زیرا آنان درواقع نماینده کسانی هستند که خواهان دوستی با آمریکا هستند.
وی ادامه داد: درحال حاضر میان آمریکا و روسیه بر سر کسب همپیمان نظامی که در آینده درسوریه بر سرکار می آید، رقابت وجود دارد و درنهایت، هرطرفی می خواهد که هم پیمان آن در نشست ژنو ۲ حضور یابند تا نقش آن ها درآینده تضمین شود و از این رو، این نشست به طور کلی منافع ملت سوریه را درنظر نگرفته است".
عضو هیات هماهنگی مخالفان سوری همچنین با اشاره به برداشت های ضد و نقیض از مصوبات نشست ژنو ۱ گفت: ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه و احمد الجربا رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه، آن مصوبات را طبق تمایلات و نقطه نظرات خاص خود تفسیر و تعبیر می کنند، این درحالیست که نقطه نظر طبیعی این است که مذاکراتی برای ایجاد نظام حکومتی جایگزین صورت گیرد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم