اسرائیلی‌ها یک مسجد را آتش زدند
اسرائیلی‌ها یک مسجد را آتش زدند
شهرک نشینان اسرائیلی با حمله به یک مسجد فلسطینی در کرانه اشغال شده باختری، بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۴
کد مطلب: 2244
به گزارش «آرماگدون» ، مقامات محلی روز چهارشنبه (۲۵ دی، ۱۵ ژانویه) گفتند، دروازه اصلی و برخی از فرش‌های مسجدی در روستای دیر استیا در شمال کرانه اشغال شده باختری در پی این آتش سوزی آسیب دیدند.
شهرک نشینان اسرائیلی همچنین به دیوارهای این مسجد آسیب وارد کردند.
شهرک نشینان اسرائیلی که بیشتر آنها مسلح هستند به طور معمول به روستاها و مزارع فلسطینیان حمله کرده و مساجد، درختان زیتون و دیگر اموال آنها را در کرانه باختری و تحت سیاست موموسم به «برچسب قیمت» به آتش می‌کشند. با وجود این، تل آویو به ندرت مهاجمان را بازداشت می‌کند.
بنیاد تضامن برای حقوق بشر که یک سازمان غیردولتی است در گزارش سالانه خود اعلام کرد، حدود ۸ هزار درخت زیتون متعلق به فلسطینیان در جریان حملات شهرک نشینان اسرائیلی در سال ۲۰۱۳ در سراسر کرانه باختری ویران شد یا آسیب داد.
این گروه حقوق بشری گفت: «حملات شهرک نشینان شامل ریشه کن کردن، آتش زدن و قطع درختان زیتون می‌شود... باغ‌های زیتون همچنین با سیل فاضلاب شهرک‌ها روبرو شده‌اند. به دلیل اقدامات امنیتی اسرائیل، ما قادر به شمارش صدها درختی که در نزدیکی شهرک‌ها آسیب دیدند، نبودیم.»
شهرک‎هاي اسرائيلي و توسعه آنها در فلسطين مانعي عمده در مسير تلاش‌ها براي ايجاد صلح در خاورميانه محسوب می‌شود.
حدود ۵۰۰ هزار اسرائيلي در بيش از ۱۲۰ شهرک غير قانوني که از سال ۱۹۶۷ ميلادي در کرانه باختري و شرق بيت المقدس ساخته شده است، زندگي مي‌کنند.
سازمان ملل و بيشتر کشورهاي جهان شهرک‌هاي اسرائيلي نشين را غير قانوني قلمداد مي‌کنند زيرا اسرائيل در جنگ سال ۱۹۶۷ اراضي محل ساخت اين شهرک‌ها را اشغال کرد و بنابراين اين اراضي مشمول کنوانسيون ژنو مي‌شوند که بر اساس آن ساخت و ساز در سرزمين‌هاي اشغال شده ممنوع است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : پرس تی وی