پاسخ سوریه به حمله احتمالی چگونه خواهد بود؟
۱
پاسخ سوریه به حمله احتمالی چگونه خواهد بود؟
همزمان با تشدید جنگ روانی غرب علیه سوریه و "نزدیک" نامیدن زمان حمله به خاک این کشور، کارشناسان و تحلیلگران نظامی، سناریوهای احتمالی در خصوص پاسخ سوریه به حمله نظامی آمریکا را مورد بررسی قرار می دهند.
پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۴۳
کد مطلب: 1821
به گزارش «آرماگدون» ، روند ِاظهاراتِ خصمانه و تهدیدآمیز ِغربی ها علیه سوریه برای حمله نظامی به این کشور به بهانه استفاده از سلاح های شیمیایی شدت یافته است و در روزهای گذشته، با اظهاراتی از زبان غربی ها درباره تئوری های مختلف برای حمله و تجاوز به سوریه روبرو هستیم که عناوین اول روزنامه را به خود اختصاص داده است و این، در نوع خود شدیدترین جنگ روانی بوده است که قبل از یک اقدام نظامی، علیه یک ملت به پا شده است.
درچنین شرایطی، مسئولان سوری "سکوت نظامی" اختیار کرده اند و دولت سوریه تنها توسط برخی از شخصیت های برجسته خود مانند "وائل الحلقی" نخست وزیر و ولید المعلم وزیر امور خارجه و رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه، به این اظهارات و لحن تهدیدآمیز پاسخ داده است.
سایت خبری-تحلیلی "الحدث نیوز" در یادداشتی در این باره آورده است: سوریه با ارائه پاسخ های رسمی از طریق دو شخصیت مهم این کشور، تلاش کرده است تا از اهمیت تهدیدات آمریکا و غرب علیه این کشور بکاهد؛ این درحالیست که عملکرد نظامی و طرح هایی که سوریه درصورت حمله نظامی آن را اجرا خواهد کرد، طبق شیوه قدیمی، محرمانه خواهد بود؛ اما درچنین شرایطی که جنگ روانی و تبلیغاتی گسترده علیه سوریه به راه افتاده است، تحلیل هایی با استناد به برخی از اطلاعات و امکانات فعلی سوریه درباره پاسخ سوریه به حمله احتمالی تهیه شده است.
اطلاعاتی که درباره تحلیل های نظامی از سوی برخی ها درباره احتمال های واکنش سوریه به حمله نظامی و ماهیت این واکنش منتشر شده حاکی از آن است که توان موشکی و نظامی ارتش سوریه مربوط می شود و دراین تحلیل ها تلاش شده است تا تصویری از نوع ِپاسخ سوریه به حمله احتمالی به این کشور را به نمایش بگذارد.
اطلاعات موجود حاکی از آن است که حمله نظامی احتمالی آمریکا به سوریه، حمله ای سریع خواهد بود و چند روز بیشتر طول نخواهد کشید و اهداف این حمله نیز چنان که خود غربی ها گفته اند، مشخص خواهد بود.
اما طبق این تحلیل ها، این مساله که پاسخ سوریه به تهاجم نظامی به این کشور چگونه خواهد بود، زمانی مشخص خواهد شد که این حمله اتفاق بیافتد و این واکنش، بستگی به شدت میزان حمله آمریکا و مواضعی دارد که دراین تهاجم مورد هدف قرار می گیرد، سوری ها خود را برای حمله ای شدید آماده کرده اند و باید خود را برای هر نوع اتفاقی آماده کنند.
منابع آگاه اعلام کرده اند که طرف های ذی ربط سوری، موشک های مورد نیاز برای هدف قرار دادن مواضع و اهداف در داخل سرزمین های اشغالی درصورت وقوع هرحمله ای را ذخیره کرده اند و این موشک ها اکنون آماده است و سوریه از حمایت شدید ایران هم برخوردار است و ایران به عنوان هم پیمان اصلی سوریه در منطقه، موضعی را اتخاذ کرده است که به مثابه وارد شدن به جنگ در حمایت از سوریه بوده است.
به نوشته الحدث نیوز، اطلاعات موجود حاکی از آن است که پاسخ نظامی سوریه به هرگونه تعرضی به این کشور در سطوح متفاوت و به شکل های مختلف خواهد بود که به برخی از آن اشاره می کنیم:
- نخست اینکه، سوریه در واکنش به حملات آمریکا، عمق سرزمین های اشغالی فلسطین و مواضع حیاتی و مهم مانند فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و موسسات و مراکز مهم و ایستگاه های تولید برق و حتی مراکز نظامی را هدف قرار خواهد و درصورت حمله آمریکا، این تجاوزگری در سطوح مختلف خواهد بود و طبیعتا" سوری ها همه برگه های خود را رو نخواهند کرد وبنا به اعلام یک منبع آگاه سوری، پاسخ سوریه به حملات آمریکا متناسب با حجم و میزان حملات آمریکا به این کشور خواهد بود.
- دوم این که نیروهای سوری متخصص، به ناوهای هواپیمابر یا پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه مانند پایگاه "ازمیر" ترکیه، حمله کنند و این پایگاه احتمال می رود که هدف اصلی حملات سوریه قرار گیرد و درچنین شرایطی غرب تلاش می کند تا اسرائیل را از دهانه آتش دور کند و اجازه ندهد که در نوک پیکان درگیری در سوریه قرار گیرد زیرا برای غرب مهم است که اسرائیل در طول زمان جنگ در سوریه آرامش خاطر داشته باشد، با وجود اینکه می داند که وضعیت خلاف این خواهد بود.
- سوم، شلیک موشک به شهرک های صهیونیست نشین در داخل اراضی اشغالی فلسطین با موشک های با بُرد کم است که مقابله با آن برای سامانه های دفاعی اسرائیل دشوار است و این موشک ها بعد از تجربه جنگ ۳۳ روزه، مایه رعب و وحشت شهرک نشینان شده است و هربار صحبت از استفاده از این موشک ها در جنگ جدید به میان آید، لرزه بر اندام شهرک نشینان می افتد. بنابراین می توان گفت که شهرک های صهیونیست نشین می تواند اهرم فشاری برای متوقف کردن جنگ و مجبور کردن دشمن به توقف حملات و حرکت طبق شیوه ای است که سوریه در واکنش به حمله آن را طراحی کرده است.
احتمال چهارم، روی آوردن به روش های غیرمنتظره و غافلگیرکننده است، همان چیزی که درجنگ ۳۳ روزه اتفاق افتاد. بر اساس گزارش های نظامی، سوریه به موشک های هوشمند " یاخونت " که برای حمله و هدف قرار دادن ِ دقیق ِناوهای دریایی در عمق آب با دقت تمام دست یافته است و همچنین احتمال می رود موشک های اس ۳۰۰ در سوریه موجود باشد و نیز موشک های استراتژیک زمین به هوای ایرانی و سوری مانند موشک " فاتح ۱۱۰ " دارد و استفاده از این نوع سلاح ها درصورتیکه یک ناو یا ناوهواپیما بر را هدف قرار دارد یا هواپیما را ساقط کند، منجر به تغییر روند جنگ خواهد شد.
بنابراین، تئوری ها و فرضیه های بسیاری وجود دارد که در روزهای آینده و درصورت صحتِ گمانه‌زنی‌ها درباره دخالت نظامی در سوریه، شاهد آن خواهیم بود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم
 


۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۱:۲۳:۴۱
پیروزی باحق است