نگرانی از موج اسلام‌هراسی در فرانسه/ حمله به 40 مسجد و 469 مسلمان در 2012
نگرانی از موج اسلام‌هراسی در فرانسه/ حمله به 40 مسجد و 469 مسلمان در 2012
 
نگرانی از موج اسلام‌هراسی در فرانسه
حمله به 40 مسجد و 469 مسلمان در 2012
همزمان با تلاش یک نظامی نیروهای هوایی فرانسه برای حمله به مسجدی در این کشور، یکی از رهبران مسلمان فرانسه از گسترش فضای اسلام‌هراسی در این کشور انتقاد کرد.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب: 1796
به گزارش «آرماگدون» ، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، کامل کاتبال، متولی و خطیب مسجد شهر لیون فرانسه با ابراز تعجب نسبت به اقدام این سرباز فرانسوی، تلاش وی را برای حمله به این مسجد محکوم کرد.
وی گفت: بازداشت این سرباز فرانسوی نشان دهنده آن است که امروز فضای اسلام‌هراسی بر فرانسه حاکم شده است. ما نمی‌توانیم خودمان را فریب دهیم. پیشتر نیز چنین فضایی در فرانسه وجود داشت، اما با این تفاوت که امروز مردم فرانسه به حرف‌ها و احساسات خود جامه عمل می‌پوشانند.
وی همچنین از اقدام وزارت کشور فرانسه در دستگیری این سرباز فرانسوی استقبال کرده و آن را نشانه‌ برخورد عادلانه دانست.
وزارت کشور فرانسه اخیرا اعلام کرده است که احتمالا این سرباز با یک گروه تندروی راست‌گرا در ارتباط بوده است. این نظامی پنجشنبه هفته گذشته قصد داشت به سوی مسجدی در منطقه ونیسیو در حومه جنوبی لیون که شاهد حضور مسلمانان برای برگزاری مراسم عید فطر بود، حمله و به سوی مسلمانان تیراندازی کند.
سرباز مذکور که ۲۳ سال سن دارد، هفته گذشته در یک پایگاه نظامی به اتهام حمل سلاح برای انجام حمله تروریستی دستگیرشد و تحت بازجویی قرار گرفت.
بنا به گفته بازجویان، این سرباز اعتراف کرده که قصد حمله به یک مسجد را داشته است. وی همچنین مسئولیت پرتاب بمب آتش‌زا به داخل مسجدی در لیبورن در جنوب غرب فرانسه در اوت سال ۲۰۱۲ را نیز برعهده گرفت.
بازرسان می‌گویند که این سرباز فرانسوی، تاکنون سه بار با ماکسیم برونری (یک فئونازی که در سال ۲۰۰۲ و در جریان رژه روز باستیل برای ترور ژاک شیراک، رئیس جمهوری اسبق فرانسه تلاش کرد) در ارتباط بوده است. این سرباز همچنین از حامیان دمونیک ونر، تاریخ شناس تندرویی بود که در مه سال جاری میلادی در کلیسای نوتردام خودکشی کرد.
در حال حاضر حدود پنج میلیون از کل جمعیت ۶۵ میلیونی فرانسه را مسلمانان تشکیل می‌دهند. این درحالی است که براساس آمار گزارش شده، در سال گذشته میلادی ۴۰ مسجد در فرانسه مورد حمله قرار گرفته که این تعداد در مقایسه با سال گذشته میلادی دو برابر شده است.
علاوه بر این ۴۶۹ حمله از سوی تندروهای مخالف اسلام در سال ۲۰۱۲ در فرانسه گزارش شده است.
۵۴ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی فوریه ۲۰۱۳ روزنامه لوموند نیز معتقدند که فرانسه امتیازات زیادی به پیروان اسلام داده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا