حمله هوایی عربستان به یمن
حمله هوایی عربستان به یمن
جنگنده هاي عربستان در چند ساعت گذشته، کاخ رياست جمهوري، فرودگاه و چندين پايگاه نظامي را بمباران کرده اند. عربستان که اسم اين عمليات را طوفان کوبنده گذاشته، مي گويد حملاتش را تا سرنگوني دولت انقلابي يمن و بازگشت هادي، رئيس جمهور فراري اين کشور به قدرت ادامه مي دهد. عربستان مي گويد تعدادي از کشورهاي منطقه و آمریکا را درجريان حمله به همسايه جنوبي اش قرار داده است.
پنجشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 3433
به گزارش «آرماگدون» ، نیمه شب گذشته فرمان حمله به مراکز حساس پایتخت به دستور پادشاه عربستان صادر شد.
در این عملیات که طوفان کوبنده نامیده شده جنگنده هاي عربستان، کاخ رياست جمهوري، فرودگاه و چندين پايگاه نظامي را بمباران کرده اند. عربستان اعلام کرده حملاتش را تا سرنگوني دولت انقلابي يمن و بازگشت هادي، رئيس جمهور فراري اين کشور به قدرت ادامه مي دهد.
حمله عربستان به يمن درحالي آغازشد که ديروز، نيروهاي مردمي و ارتش يمن موفق شده بودند عدن در جنوب اين کشور را که پايگاه هادي و حاميانش بود، تصرف کنند.
هم زمان با این حملات سفیر عربستان در آمریکا درنشست خبری از مشارکت ده کشور در این عملیات خبر داد.
قطر، امارات، بحرین، کویت،‌ پاکستان، مغرب، سودان و اردن حمایت خود را از این تجاوز اعلام کرده اند.
وزارت امورخارجه مصر نیزحمایت خود را از عملیات ضد یمن اعلام و تاکید کرد اگر لازم باشد با نیروهای زمینی، دریایی و هوایی از این عملیات پشتیبانی می کند.
عمان تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در عملیات نظامی « طوفان قاطع » شرکت نمی کند.
کاخ سفید نیز اعلام کرد باراک اوباما از طرح حمله مطلع بوده و دستور داده است تا از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی صورت گیرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور مستعفی یمن گفت: عبدربه منصورهادی علاوه بر حملات هوایی به کمکهای نظامی و حمایت زمینی و حملات هوایی نیز امیدوار است.
محمد مارم گفت: ما فرودگاه عدن را در اختیار داریم و منتظریم که هواپیماها به اینجا پرواز کنند و تجهیزات زمینی و سلاح بفرستند.
پایگاه خبری الیمن الان گزارش داد هواپیماهای جنگی عربستان دراین حملات خانه عبد الملک حوثی رهبر انصار الله و برادرانش را هدف قرار دادند.
توفیق الحمیری عضو شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد دو جنگنده اف ۱۶ سعودی در أرحب درشمال شرقی یمن و غرب صنعا سرنگون شده اند.
وی همچنین خبرها در خصوص کشته شدن عبدالخالق الحوثی را تکذیب کرد و گفت هیچ یک از رهبران انصارالله آسیب ندیده اند.
تلویزیون یمن از کشته و زخمی شدن ده ها غیرنظامی در حملات هوایی عربستان در شمال صنعا، پایتخت یمن، خبر داد.آمار اولیه حمله هوایی به یمن حاکی است که ۲۰ غیرنظامی کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. منابع یمنی با اعلام کشته شدن دهها نفر در حمله عربستان به صنعاء خواستار کمکهای فوری پزشکی شده اند.
وزارت دفاع یمن اعلام کرد پاسخ تجاوز عربستان را خواهد داد. صالح الصماد رییس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: برای واکنش به تجاوز نظامی عربستان به یمن همه گزینه ها مطرح است.
درپی حملات هوایی عربستان به یمن، بهای نفت خام برنت دریای شمال بیش از سه دلار افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید.
طرح تقسيم يمن را سال گذشته منصورهادي مطرح کرد که با اعتراض جنبش انصارالله روبرو شد.
خيزش انصارالله که با حمايت مردم همراه بود باعث شد تا اسفند گذشته، رئيس جمهور مستعفي از صنعا، پايتخت يمن به عدن فرارکند .
يمن نيم ميليون کيلومتر مربعي که بيست و دوميليون سکنه دارد باوجود تاريخ درخشان، منابع سرشار وهمسايگي استرات‍ژيک با تنگه باب المندب که بيشتر نفت دنيا از آن عبور مي کند، فقيرترين کشور غرب آسياست.
Share/Save/Bookmark