بازداشت بانوی مسلمان چینی در پی انتشار صفحاتی از قرآن در فضای مجازی
بازداشت بانوی مسلمان چینی در پی انتشار صفحاتی از قرآن در فضای مجازی
انتشار صفحاتی از قرآن کریم در فضای مجازی توسط یک بانوی مسلمان چینی در استان شین جیانگ اویغور، او را به دردسر انداخت.
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
کد مطلب: 5658
به گزارش «آرماگدون» ، در پی انتشار صفحاتی از قرآن کریم و چند متن اسلامی دیگر در فضای مجازی، نیروهای امنیتی چین، فرد منتشر کننده را دستگیر کردند.
یک بانوی مسلمان ۲۶ ساله، اقدام به انتشار این مطالب در فضای مجازی کرده بود که از سوی نیروهای امنیتی چین شناسایی و بازداشت شد.
بر اساس گزارش «رادیو آزاد آسیا» این بانوی مسلمان چینی که در شهر "کورلا" در استاد "شین جیانگ اویغور" سکونت داشت، به انتشار تفکرات افراط گرایانه دینی متهم و بازداشت شد.
یکی از مقامات ناظر دولت در مساله افراط گرایی در این باره مدعی شد: محتوای افراطی دینی به هیچ عنوان نباید در فضای مجازی منتشر شود و این بانوی مسلمان چندین بار مرتکب انتشار این محتوا شده است.
در حالی این بانوی مسلمان چینی دستگیر می شود که دولت چین، چندی پیش در تصمیمی سختگیرانه، استفاده از برخی اسامی اسلامی، همچون مکه، مدینه، قرآن، جهاد، حج و اسلام را به طور ممنوع اعلام کرد. هنوز لیست کامل اسامی ممنوعه منتشر نشده است.
همچنین در طرحی دیگر که دولت این کشور ارائه داده است، استفاده از ریش بلند و نیز بُرقع اموری غیر عادی به شمار آمده و استفاده از آن برای تمامی افراد ممنوع اعلام شده است.
دیده بان حقوق بشر در واکنش به این تصمیمات، آنها را سختگیرانه و ظالمانه معرفی کرده و اتخاذ چنین تدابیری را برخلاف آزادی بیان، اندیشه و دین اعلام نمود.
«صوفیه ریچادسون» همچنین تاکید کرد: اگر واقعا دولت چین به دنبال ایجاد ثبات و همبستگی در این کشور است، باید با مسلمانان ایغور رفتار مناسب‌تر و به دور از تبعیض و نژادپرستی را در پیش بگیرد.
گفتنی است با تبلیغ وهابیت و سلفی گری در میان مسلمانان ایغور، تعداد اندکی از آنان به صفوف داعش در سوریه و عراق پیوسته اند و این امر، باعث تشدید فشارهای دولت بر دیگر مسلمانان ایغور مقیم در سراسر این کشور شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ابنا