راست‌گرایی افراطی در اروپا و مبارزه با "اسلام هراسی"
راست‌گرایی افراطی در اروپا و مبارزه با "اسلام هراسی"
رهبران جریان‌های راست افراطی در کشورهای غربی تلاش می‌کنند از تظاهرات‌های گسترده‌ای که در پایتخت‌های مختلف اروپا در حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود، برای ترساندن شهروندان از تهاجم اسلام به اروپا استفاده کنند.
شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۵
کد مطلب: 7205
به گزارش «آرماگدون»، به نقل از تقریب، اگرچه مسلمانان حدود ۳.۲ درصد از جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند، اما افزایش نفوذ سیاسی و تعداد آنها در سال‌های اخیر، موجی از نفرت و خصومت را به راه انداخته است که توسط احزاب راست افراطی رهبری می‌شود و آنها تلاش می‌کنند از تحولات جهانی برای تثبیت نفوذ خود در جامعه اروپا سوء استفاده کند.
رهبران راست افراطی در اروپا ممکن است در مورد سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی متفاوت باشند، اما آنها برای دهه‌ها در یک موضوع توافق کرده‌اند و آن خصومت با مهاجران، به ویژه مسلمانان است. به گفته بسیاری از تحلیلگران، افزایش تعداد مهاجران و ترس دوباره از ظهور اسلام سیاسی، جرقه ضدحمله‌ای را از سوی جناح راست افراطی زده است که احزاب آن در بیش از ۱۰ کشور اروپایی از جمله فرانسه و آلمان در خط مقدم انتخابات و یا در مقام دوم در صحنه سیاسی قرار دارند.
شاید پیروزی حزب ضداسلام به رهبری گیرت ویلدرز در انتخابات پارلمانی هلند در نوامبر گذشته و قبل از آن پیروزی راست افراطی در مجارستان، اتریش و سوئد بهترین گواه بر این موج جدید باشد که انتظار می‌رود در آینده بر اروپا حاکم شود. به نوشته مجله آمریکایی پولیتیکو، بحران مهاجرت، جنگ اسرائیل علیه غزه، ناامیدی از احزاب سنتی و ناامنی در نتیجه جنگ روسیه در اوکراین، همگی «بادهای مساعد» را برای جناح راست ضداسلامی شکل داده است، همان‌طور که انتظار می‌رود این بادها در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است ژوئن سال جاری برگزار شود نیز بوزد.
در آلمان، حزب بدیل برای آلمان، که به اقدامات خود بر ضدمسلمانان معروف است، دومین حزب بزرگ در این کشور به شمار می‌رود. در فرانسه، «ماری لوپن» پس از موفقیت بزرگی که با کسب ۴۱ درصد آرا در انتخابات عمومی در برابر امانوئل مکرون در سال ۲۰۲۲ به دست آورد، انتظار می رود در انتخابات ریاست جمهوری بعدی به دور دوم راه یابد. در ایتالیا، سیاست‌های ضد مهاجرتی جورجیا ملونی، نخست‌وزیر به حفظ محبوبیت مردمی وی در سطوح بالایی کمک کرده است. نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهد که حزب راست‌گرای چیگا در پرتغال می‌تواند حدود ۱۷ درصد از آرا را در انتخابات عمومی که قرار است در چند روز آینده برگزار شود، به دست آورد، یعنی بیش از دو برابر ۷.۲ درصدی که در سال ۲۰۲۲ به دست آورده بود. رهبران این جریان‌ها از تظاهرات‌های گسترده‌ای که در پایتخت‌های مختلف اروپا برای حمایت از مردم فلسطین و درخواست پایان دادن به جنگ نسل‌کشی اسرائیل در نوار غزه برگزار می‌شود، برای ترساندن شهروندان از تهاجم اسلام به اروپا استفاده کنند.
گرت فلدر، سیاستمدار افراطی در مورد هزاران نفری که در هلند برای محکوم کردن تجاوزات اسرائیل تظاهرات کردند، گفت: «این همه مردم از کجا آمده‌اند؟ آیا این کشور من است؟ و ماری لوپن با حضور در تظاهرات حامی اسرائیل، شعار مبارزه با یهودستیزی سرداد.
شاید پدیده افزایش تعداد مسلمانان در اروپا شاخص محکمی بر تبدیل آنها به یک نیروی انتخاباتی تأثیرگذار، به ویژه در کشورهای اروپایی با جوامع بزرگ مسلمان، تلقی شود. ارقام موسسه ملی آمار فرانسه نشان می‌دهد که ۱۰ درصد از جمعیت فرانسه مسلمان هستند و بنابراین آنها بزرگترین گروه مذهبی پس از کاتولیک‌ها را تشکیل می‌دهند. در آلمان که تعداد مسلمانان آن حدود ۵.۵ میلیون نفر تخمین زده شده است، پیش‌بینی می‌شود که درصد مسلمانان آلمان تا سال ۲۰۵۰ از ۶ درصد به ۲۰ درصد افزایش یابد که به این معنی است که در آینده ممکن است از هر پنج نفر یک نفر مسلمان باشد.
بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی پیو، در صورت ادامه مهاجرت به اروپا، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ درصد مسلمانان اروپا از ۵ درصد به ۷.۵ درصد افزایش یابد. در عین حال، انتظارات می‌رود تعداد اروپایی‌ها با توجه به کاهش نرخ زادو ولد در معرض خطر کاهش قرار گیرد. این در حالی است که تعداد مسلمانان دو برابر شده است به ویژه این که بیشتر مهاجران را جوانان تشکیل می‌دهند.
در عین حال، مرکز تحقیقات بروکینگز می‌گوید که افزایش احساسات ضد مسلمانان در غرب به طور کلی نشان‌دهنده تغییر عمیق‌تر در ساختار احزاب افراطی است، به دور از شکاف‌های اقتصادی وبه سمت شکاف‌های «فرهنگی». تا جایی که نگرش نسبت به مسلمانان و اسلام به بهانه‌ای تبدیل شود که دموکرات‌های غربی از آن برای حل مسائل مربوط به فرهنگ، مذهب، هویت و ملی گرایی تلاش کنند.
Share/Save/Bookmark