جمع‌آوری نسخه‌های قرآن‌ در «سین‌کیانگ» چین
جمع‌آوری نسخه‌های قرآن‌ در «سین‌کیانگ» چین
مقامات منطقه «سین‌کیانگ» در شمال غربی چین تمام نسخه‌های قرآن را که بیش از پنج سال پیش چاپ شده‌اند، ضبط می‌کنند.
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: 5677
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری «RFA»، مقامات سین‌کیانگ در ادامه کمپین مقابله با اقلام دینی «غیر قانونی» و به بهانه «داشتن محتوای افراط‌گرایانه» این قرآن‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.
رؤسای روستایی در شهر کاشغر به‌تازگی اعلام کردند که صدها قرآنی که تاریخ چاپ آن‌ها پیش از سال ۲۰۱۲ و بعضاً چاپ خود حکومت بوده نیز توسط مأموران ضبط شده‌اند.
این اقدام در راستای کمپین دولتی منع فعالیت‌های دینی، آموزش دینی و اقلام دینی غیر قانونی در منطقه مسلمان‌نشین سین‌کیانگ در حال انجام است.
مسلمانان اویغور که اکثریت جمعیت مسلمانان سین‌کیانگ را تشکیل می‌دهند، با محکوم کردن این اقدام توسط مقامات چینی، آن‌ را اعمال قدرت و سرکوب بیشتر بر منطقه سین‌کیانگ می‌نامند.
چین به طور مرتب کمپین‌هایی را در سین‌کیانگ به اجرا در می‌آورد که از آن جمله می‌توان به حملات پلیس به مایملک مسلمانان اویغور، محدود کردن اعمال عبادی اسلامی و تلاش برای از بین بردن زبان و فرهنگ مردم اویغور اشاره کرد.
گرچه دولت چین اویغورها را مسبب برخی حملات تروریستی می‌داند، کارشناسان معتقدند که مقامات چینی در مورد اویغورها مبالغه می‌کنند و اگر خشونتی هم در این منطقه رخ داده به خاطر سیاست‌های سرکوبگرانه دولت است که منجر به بروز اعتراضات سال ۲۰۰۹ شد که در جریان آن صدها نفر کشته شدند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا