مارتا نوسبام فیلسوف معاصر و استاد حقوق و اخلاق دانشگاه شیکاگو
مارتا نوسبام فیلسوف معاصر و استاد حقوق و اخلاق دانشگاه شیکاگو
 
مارتا نوسبام:
اسلام‌هراسی باعث شناخت نادرست از اسلام در اروپا شده است
مارتا نوسبام فیلسوف معاصر و استاد حقوق و اخلاق دانشگاه شیکاگو در سخنرانی اخیر خود به رد محدودیتهای اعمالی علیه مسلمانان در اروپا پرداخته است.
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 1121
مارتا نوسبام که از ارسطوشناسان معروف معاصر به شمار می رود در سخنرانی اخیر خود در کالج همیلتون به بررسی فرایندهایی می پردازد اسلام هراسی و هراس نسبت به آزادیهای دینی و مذهبی را به وجود آورده است.

نوسبام معتقد است که این ترس و هراس باعث شده تا نوعی نابردباری و ناشکیبایی نسبت به آزادیهای دینی و مذهبی به وجود آید.

به اعتقد او تساهل و تسامح مذهبی از رهگذر این هراس در اروپا دچار خدشه شده است. او معتقد است که این ترس و هراس باعث شده تا کشورهای اروپایی و کشورهایی که محدودیتهایی را علیه آزادیهای مذهبی ایجاد کرده اند نتوانند شناخت درستی از اسلام داشته باشند.

در واقع به اعتقاد او ترس و هراس از اسلام باعث شده تا این کشورها نتوانند درک و شناخت کافی از اسلام داشته باشند و نتوانند به اسلام احترام بگذارند و با آن همدلی داشته باشند.

نوسبام یکی از مخالفان ایجاد محدودیتهای دینی در کشورهای اروپایی در سالهای اخیر بوده است. کتاب اخیر او با عنوان "تعصب جدید دینی" که از سوی انتشارات دانشگاه هاروارد منتشر شده نیز بررسی همین محدودیتها از سوی کشورهای اروپایی و غربی است.

نوسبام در این کتاب به نقد محدودیتهای ایجاد شده علیه مسلمانان از سوی کشورهای اروپایی می پردازد.

او این پرسش را مطرح می کند که چه انگیزه‌هایی باعث شد تا برخی روزنامه ها کشتار ۷۷ نفر در نروژ را به افراط گرایان اسلامی نسبت دهند در حالی که بر اساس شواهد یک تروریست نروژی راستگرا مرتکب این جنایت شده بود.
او همچنین این پرسش را مطرح می کند که چرا در سوئیس و کشوری که چهار مناره دارد این بنا منع شده است. همچنین او این پرسش را مطرح می کند که چگونه پیشنهاد ایجاد یک مرکز فرهنگی در منهتن نیویورک باعث ایجاد مناقشات و شعله ور شدن مناقشاتی در ایالات متحده آمریکا شد.

مارتا نوسبام در این اثر به بررسی دلایل و پشت پرده این ترس و خوف از اسلام و مسلمانان و این اقدامات می پردازد.
او در تحلیل خود از مباحث فلسفی، تاریخی و ادبی بهره می گیرد تا این محدودیتها را مورد بررسی قرار دهد.

نوسبام در نقد رفتار کشورهای اروپایی به ارزش و اهمیت آزادی دینی می پردازد و رعایت آزادیهای مذهبی از سوی کشورهای اروپایی و غربی را مورد تأکید قرار می دهد.

او می گوید آنچه را که برای خود می خواهیم باید برای دیگران نیز بخواهیم. او می خواهد که بردباری در خصوص آزادیهای دینی بالا باشد و میان ادیان خطوط دوستی برقرار باشد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر