ممنوعیت پوشش اسلامی در ادارات کبک کانادا
ممنوعیت پوشش اسلامی در ادارات کبک کانادا
نخست وزیر ایالت کبک کانادا لایحه موسوم به «منشور ارزش های کبک» که منجر به حذف همه علائم مذهبی مشهود برای کارمندان دولت خواهد شد را ارائه کرده است.
جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۱
کد مطلب: 1996
به گزارش «آرماگدون» ، دولت ایالتی کبک کانادا لایحه موسوم به «منشور ارزش های کبک» را تسلیم پارلمان این کشور کرد که بر اساس آن هر گونه نماد مذهبی از جمله پوشش اسلامی در محل کار در حیطه دولتی ممنوع خواهد بود.
به گزارش شبکه پنج تلویزیون فرانسه(TV۵monde)، پولین ماروا نخست وزیر ایالت کبک کانادا این لایحه را با هدف تقویت لائیسیته در کبک ارائه کرده است.
پس از معرفی این لایحه در ماه سپتامبر گذشته، بحثهای زیادی در جامعه کبک به راه افتاده است.
دولت به هیچ وجه از موضع خود عقب نشینی نکرد و لایحه مربوط به لائیسیته را به پارلمان ارائه کرد.
مهمترین اقدام در این لایحه ممنوعیت همه علائم مذهبی مشهود برای همه کارمندان دولت در کبک در ساعات کاری خواهد بود. پزشکان، پرستاران، معلمان، مربیان آموزشی،کارکنان شهرداریها و دیگر کارکنان در اماکن عمومی حق داشتن حجاب اسلامی، کیپا، دستار و دیگر نمادهای مشهود مذهبی را نخواهند داشت.
احزاب سیاسی، این روز را روزی تاسف برانگیز برای کبک توصیف کردند که مانع گشایش و ادغام در جامعه می شود.
پولین ماروا نخست وزیر کبک می گوید این لایحه باعث نزدیکی بیشتر کبکی ها می شود.
این لایحه خشم مسلمانان این ایالت را برانگیخته است. سارا اسفور از کبکیهای متولد کانادا است که در حال گذرندان دوره رزیدنت پزشکی است. این دختر محجبه می گوید درک نمی کند چرا باید بی حجاب به حرفه خود بپردازد.
وی گفت من دقیقا همانند دیگر پزشکان از ادیان دیگر فعالیت می کنم. اگر قانون به تصویب برسد احتمال دارد به ایالتهای دیگر کانادا برود.
این پزشک گفت آنچه روی سرمان است اهمیت ندارد بلکه آنچه در سرمان است مهم است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ابنا