مسجدهراسی؛ چالش جدی این روزهای دولت آلمان
مسجدهراسی؛ چالش جدی این روزهای دولت آلمان
آلمان این روزها در معرض حملات متعدد اسلام‌هراسانه و مسجدهراسانه قرار دارد، فرآیندی که دولت آلمان را با چالش جدی مواجه کرده است به ویژه آنکه مسلمانان به عنوان دومین جمعیت پرتعداد مذهبی این کشور انتظار دارند از اماکن عبادی‌شان محافظت شود.
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶
کد مطلب: 6900
به گزارش «آرماگدون» ، افزایش اسلام هراسی و مسجدهراسی در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان که در روزهای اخیر شاهد جلوه های مختلفی از آن بوده ایم، موجی از نگرانی را برای مسلمانان این کشور به وجود آورده است.
چنان که هفته گذشته، چهار مسجد در شهرهای «اِسِن»، «یونا»، «بیلِفِلد» و «هاگن» نامه های تهدیدآمیز دریافت کردند و سخنگوی پلیس آلمان در واکنش به این پیام‌ های تهدیدآمیز، ساختمان های این مساجد را تخلیه کرد. به دنبال این اقدام، پلیس آلمان موفق شد یک گروه راست گرای افراطی را که درصدد توطئه برای حمله به ۱۰ مسجد در ۱۰ ایالت این کشور بودند، خنثی کند.
۱۲ نفر در ارتباط با این گروه در شهرهای مختلف آلمان دستگیر شدند. این گروه تصمیم داشتند به طور همزمان به نمازگزاران در ۱۰ مسجد در ۱۰ ایالت آلمان حمله کنند.

تظاهرات مردم آلمان علیه راست گرایان افراطی
به دنبال انتشار این خبر اسلام هراسانه، هزاران آلمانی در شهر«درسدن» واقع در شرق این کشور، در اعتراض به این اقدام راست گرایان افراطی تظاهرات کردند.
تظاهرکنندگان، اقدامات جنبش ضد اسلامی«پگیدا» و حزب «آلترناتیو جوان برای آلمان» را محکوم کردند. در این تظاهرات، اتحادیه تجمع های یهودیان، کلیسای کاتولیک و کلیسای انجیلی نیز حضور داشتند.

دولت آلمان اقدامات مسجدهراسانه را محکوم کرد
دولت آلمان این اقدام راست گرایان افراطی را محکوم کرد و این توطئه را «وحشتناک» خواند. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز تاکید کرد: آنچه آشکار شد، وحشتناک است، دیدن گروهی که به سرعت به سمت افراط گرایی حرکت می کنند، اما مهم این است که از مکان های عبادی محافظت شود.
«استفان سیبرت»، سخنگوی دولت آلمان گفت: وظیفه دولت ضمانت آزادی دینی مردم بدون هر گونه خطر و تهدید است. این در حالی است که خنثی شدن توطئه یک گروه راست گرای افراطی در آلمان، نگرانی مسلمانان را افزایش داده است.

نگرانی مسلمانان از افزایش حملات علیه مساجد
برخی از مسلمانان در این باره گفتند: ما احساس ترس و نگرانی داریم و در خانه و مساجد احساس امنیت نمی کنیم. «احمد.ع»، یک آلمانی مصری تبار در این باره گفت: دستگیری یک گروه تروریستی مسئله مهمی بود، این افراد تنها به تهدید اکتفا نکرده بودند و قصد حمله و ترور داشتند.
«خالد .م»، یک آلمانی مصری تبار دیگر گفت: حمله به مسلمانان و مساجد در دهه های اخیر افزایش یافته و همین امر باعث نگرانی ما شده است. از دستگاه های امنیتی می خواهیم با این گروه ها برخورد جدی کنند.
گفتنی است، آلمان بیش از ۸۱ میلیون جمعیت دارد و دومین کشور از حیث جمعیت مسلمان ساکن در اروپا بعد از فرانسه است. گزارش ها نشان می‌ دهد نژادپرستی علیه مسلمانان در آلمان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این گزارش ها ضرورت ورود دولت آلمان به میدان مقابله با این حملات و حمایت از مسلمانان و اماکن عبادی آنان را دوچندان می کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان