مسلمانان انگلیس زیر تیغ اسلام هراسی
مسلمانان انگلیس زیر تیغ اسلام هراسی
یک سال پس از حادثه مرگبار تروریستی منچستر که منجر به کشته شدن 23 نفر شد، مسلمانان انگلیس همچنان از سوی افکار عمومی تحت‌فشار قرار دارند تا ضمن اثبات بی‌گناهی خود از هرگونه وابستگی به گروه‌های افراطی اعلام برائت کنند.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵
کد مطلب: 6550
به گزارش «آرماگدون» ، سال گذشته در چنین روزهایی شهر منچستر شاهد یکی از خونین‌ترین حملات تروریستی بود. به گزارش پلیس انگلیس روز ۲۳ می ۲۰۱۷ یک جوان مهاجر ۲۲ ساله لیبیایی با اقدام به انفجار انتحاری در یک برنامه کنسرت در یک استادیوم ۲۰ هزار این شهر منچستر موجب مرگ و زخمی شدن تعدادی از شرکت‌کنندگان شد.
بلافاصله پس‌ازاین حادثه به گفته پلیس، تعداد حملات اسلام هراسانه در منچستر ۵۰۰ درصد افزایش یافت. تعداد حملات علیه مسلمانان در یک ماه پس از حادثه ۲۲۴ مورد گزارش‌شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، با ۳۷ حمله، یک رشد ۵۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.
موسسه غیردولتی «تل ماما» که حملات علیه مسلمانان را ثبت می‌کند در هفته پس از حادثه منچستر، ۱۳۹ حمله علیه مسلمانان را ثبت کرده است.
حملات علیه مسلمانان به لندن نیز کشیده شد و در شب‌های ماه رمضان سال گذشته مسجد «فینزبری پارک» در این شهر هدف حمله قرار گرفت. دامنه حملات تا جایی پیش رفت که حتی پزشک ارتوپد مسلمانی که به صدمه دیدگان حادثه منچستر کمک کرده بود در امان نمانده و در مسیر بیمارستان موردحمله و فحاشی قرار گرفت.
آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان همواره روند صعودی داشته است. برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باور هستند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام هراسی ندارد.
حجت رمزی، مسوول شعبه آکسفوردشایر موسسه «تل ماما» امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت که به نظر او یک سال پس از حادثه منچستر وضعیت مسلمانان انگلیس ازنظر اسلام هراسی مرتب وخیم‌تر شده است. وی خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدکننده اسلام هراسی نامید.
رمزی همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به آینده مسلمانان در اروپا و سایر نقاط جهان، اظهار داشت که با حضور دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید و افزایش حملات آمریکا علیه مسلمانان در سراسر جهان، آینده خوبی را نمی‌تواند تصور کند.
وی ابراز امیدواری کرد که با بر سرکار آمدن حزب کارگر در انگلیس از دامنه حملات علیه مسلمانان کاسته شود.
به گفته وی یکی از مشکلات عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است، تا جایی که حتی ترزا می و مدیر پروژه پرونت که وظیفه‌اش پیشگیری از افراط‌گرایی است، تعریفی از اسلام هراسی ندارند. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا «اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف کرد و گفت که باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.
به گفته صادق خان شهردار لندن، پس از حمله تروریستی ژوئن سال گذشته به بازارچه «بارو مارکت» در این شهر، تعداد حملات علیه مسلمانان ۵ برابر افزایش داشته است.
در ماه مارس سال جاری (۲۰۱۸) نامه هایی در انگلستان توزیع شد که در آن روز سوم آوریل به‌عنوان روز مجازات مسلمانان معرفی‌شده بود. در این نامه‌ها که از مردم خواسته‌شده بود در روز سوم آوریل لااقل یک مسلمان را 'مجازات' کنند، برای انواع حمله‌ها امتیاز نیز تعیین‌شده بود.
گفتنی است که نفرت پراکنی در شبکه‌های اجتماعی بسیار بیشتر و عریان‌تر بوده اما معمولاً موردتوجه مقامات قرار نمی‌گیرد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا