اتحاد پیروان ادیان توحیدی به «اسلام هراسی» پایان می دهد
اتحاد پیروان ادیان توحیدی به «اسلام هراسی» پایان می دهد
عضو کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان در سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب، گفت: باید با سیاست های منطقی و عاقلانه و با همکاری متفکران همه ادیان و اتحاد پیروان ادیان آسمانی به اسلام هراسی در جهان پایان داد.
دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۹
کد مطلب: 6543
به گزارش «آرماگدون» ، «امید شایان مهر» عضو کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان و کارشناس مذهبی غرفه انجمن کلیمیان در گفتگو با خبرنگار شبستان در سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در پاسخ به این پرسش که « این انجمن چه فعالیت های برای پیوند مذاهب و ایجاد پل ارتباطی بین یهودیان و مسلمانان انجام می دهد؟» گفت: انجمن کلیمیان برای ارتباط و پیوند دوستی میان ادیان توحیدی همواره پیش قدم بوده است. برگزاری همایش ها و نشست ها در مکان های مختلف به ویژه در دانشگاه ادیان و مذاهب قم با حضور « یونس حمامی لاله زار»رهبر دینی کلیمیان و همچنین مهندس «آوایی» استاد تدریس الهیات و روحانیون مذهبی جامعه یهودیان از جمله فعالیت هایی است که ما برای پیوند ادیان انجام داده ایم و با این فعالیت ها پیوند و ارتباط دوستی میان ادیان مختلف به ویژه یهودیان مسلمان به طور صد درصد برقرار شده است.
وی افزود: برخی اقدامات دیگر مانند برپایی نمایشگاه کتاب در سالهای اخیر نیز برای نزدیکی میان مسلمانان و یهودیان بسیار مفید بوده است.
شایان مهر ادامه داد: دولتمردان ایران نیز همکاری های بسیار زیادی با انجمن کلیمیان انجام داده اند تا بتوانیم پل ارتباطی نوپا میان مسلمانان و یهودیان مستحکم کنیم و اجازه ندهیم این پل تخریب شود.
عضو کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان گفت: ما بسیار خرسندیم که دوستان و عزیزانی در جوامع مسلمان داریم و با آنها برای مسایل روز جامعه همکاری می کنیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «چه کارهایی می توان برای مقابله با تبلیغات غرب برای ایجاد اختلاف میان ادیان توحیدی انجام داد؟»، گفت: همین که غرفه انجمن کلیمیان با همه حاشیه هایی که پیرامون آن وجود دارد، در نمایشگاه بین المللی کتاب حضور پیدا کرده و همه رسانه های خارجی از آن دیدن می کنند، موجب می شود تا بقیه کشورها شاهد روابط دوستی میان مسلمانان و یهودیان باشند و همه نقشه های آنها برای ایجاد اختلاف میان این دو گروه و همه ادیان توحیدی نقش برآب شود.
کارشناس مذهبی غرفه انجمن کلیمیان، تاکید کرد: وقتی انجمن دوستی کشورهایی مثل آلمان، قبرس، تونس، عمان، روسیه و حتی صربستان که میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه بین المللی تهران است، حضور یهودیان را در این نمایشگاه می بینند، متوجه می شوند که هیچ اختلافی در کار نیست و این پاسخ محکم به افرادی است که می خواهند این رابطه را تخریب کنند؛ به عنوان مثال اولین بازدید سفیر صربستان در این نمایشگاه از غرفه انجمن کلیمیان بود که این امر نشان دهنده حضور آزاد ما در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی در ایران است.
شایان مهر افزود: ما پیش از آنکه بخواهیم دین خود را اعلام کنیم، ایرانی هستیم و از این بابت به خود می بالیم؛ با همه محدودیت هایی که همواره برای همه اقلیت ها وجود دارد؛ ولی خوشبختانه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها با ما همکاری داشتند و لطف آنها شامل حال ما بوده است.
وی در پاسخ به این پرسش که « دیدگاه این انجمن نسبت به ترویج اسلام هراسی در غرب چیست؟ و چگونه می توان با این مسئله مقابله کرد؟»، گفت: متاسفیم که در برخی از جوامع شاهد نسل کشی به بهانه مسلمان بودن و شیعه بودن افراد هستیم و اینکه زنان و کودکان بی گناه پاسوز این ماجرا می شوند.
عضو کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان با اشاره به اینکه این انجمن در نشست «قدس پایتخت صلح جهانی» بیانیه محکمی را در محکومیت اسلام هراسی ارایه داد، گفت: باید با سیاست های منطقی و عاقلانه و با همکاری متفکران همه ادیان و مسلمانان این معضل پایان یابد و ما بتوانیم با اتحاد ادیان توحیدی به اسلام هراسی پایان دهیم.
شایان مهر در پاسخ به پرسش دیگری درباره آزادی مذهبی در ایران گفت: آزادی مذهبی به طور کامل در ایران وجود دارد و پیروان ادیان می توانند همه سنن و شعایر خود را به طور آزادانه انجام دهند؛ به عنوان مثال ما به راحتی مراسم مذهبی خود را در کنسه برگزار می کنیم و از همه مهمتر مدارس خاصی برای خودمان داریم و همیشه همراهی آموزش و پرورش را داشته ایم؛ آنها بهترین دبیران را برای مدارس کلیمی فرستاده اند و دروس دینی و تعلیمات مذهبی و عبری را آزادانه در مدارس خود انجام می دهیم.
وی تاکید کرد: هیچ کسی در ایران به خاطر مذهب در مضیقه نیست و همه به طور آزادانه کار خود را انجام می دهند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان