تجمع فعالان حقوقی ضد سرکوب مسلمانان در چین
تجمع فعالان حقوقی ضد سرکوب مسلمانان در چین
صدها فعال حقوقی در اعتراض به آزار و اذیت مسلمانان در چین در بروکسل تحصن کردند.
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب: 6642
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از ینی شفق، نزدیک به ۱۰۰ نفر از فعالان حقوقی در بروکسل در اعتراض به نقض حقوق بشر چین ضد مسلمانان در ترکستان شرقی در میدان شومن که نهادهای اتحادیه اروپا قرار دارند، تجمع کردند.
این فعالان حقوقی در پاسخ به دعوت همایش جهانی اویغور در این تحصن اعتراض آمیز شرکت کردند.
فعالان، جزوه ها و بروشورهایی که به تشریح رنج مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی پرداخته است، اقدام کردند.
شرکت کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی، آزادی ملت اویغور را سردادند.
در این بیانیه مطبوعاتی که در طول این تحصن خوانده شد، به اقدامات مقامات چینی در سرکوب و آزار و اذیت مسلمانان در ترکستان شرقی همچون ایجاد اردوگاههای بازداشت، جمع آوری دی. ان. ای با آزمایش های اجباری پزشکی، ممنوعیت زبان اویغوری و ادای شعایر دینی شان اشاره شده است.
در این بیانیه آمده است که مقامات چینی، دانشجویان مسلمانی که در خارج تحصیل می کنند، تحت فشار قرار می دهند و این مسئله علاوه بر در تنگنا قرار دادن خانواده هایشان است.
براساس این بیانیه، مقامات چینی دوربین های تشخیص چهره در منطقه نصب کردند و کارتهای هویتی مجهز به تراشه های الکترونیکی را توزیع کردند.
در آگوست ۲۰۱۸ میلادی، کمیته حقوقی سازمان ملل متحد اعلام کرد: چین نزدیک به یک میلیون مسلمان را در اردوگاههای مخفی در منطقه خودمختار ترکستان شرقی بازداشت کرده است.
از سال ۱۹۴۹، پکن بر منطقه ترکستان شرقی به نام سین کیانگ یعنی«مرز جدید» است، مسلط شده است آمارهای رسمی نشان می دهد که ۳۰ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند که ۲۳ میلیون آنها اویغور بودند؛ این درحالی است که گزارش های غیر رسمی تاکید دارد که تعداد مسلمانان بیش از ۱۰۰ میلیون است، یعنی نزدیک به ۹.۵ درصد از مجموع ساکنان چین می رسد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبس