اظهارات جنجالی جانسون در باره اسلام
اظهارات جنجالی جانسون در باره اسلام
«بوریس جانسون» وزیر خارجه اسبق انگلیس در پیروی از شرق شناسانی مانند برنارد لوئیس و همچنین شخصیت محبوب خود چرچیل، و در آستانه قرار گرفتن در صندلی نخست وزیری و برای جلب نظر نژاد پرستان و ملی گراها، معتقد است اسلام عامل عقب ماندگی جهان اسلام است و می‌گوید "اسلام باعث شد که جهان اسلام قرن‌ها عقب بماند".
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب: 6781
به گزارش «آرماگدون» ،چرچیل در حالیکه کشورش درگیر جنگی بزرگی بود که آلمان نازی و به دیده او کشوری پیشرفته علیه جهان به راه انداخته و میلیون‌ها نفر را به کشتن داده بود، می‌گفت: "در دنیا هیچ نیرویی واپسگرا‌تر از اسلام وجود ندارد. " و علاقه بوریس جانسون به چرچیل و تأثیری که شخصیت چرچیل روی او گذاشته غیر قابل انکار است.
او حتی در مورد چرچیل کتابی نوشته است. این موضوع که چرچیل اکنون به قهرمان نژاد پرستان اسلام ستیز اروپایی تبدیل شده، موضوع طولانی و جداگانه‌ای است، اما همین قدر کافی است که به خاطر بیاوریم آن درس بریویک، تروریست نروژی نیز چرچیل را قهرمان خود می‌دانست.
جانسون در مقاله‌ای مدعی شده است که "امپراطوری بیزانس برای قرن‌ها قسطنطنیه را به عنوان چراغ آموزش روشن نگه داشته بود، اما عثمانی‌ها تا قرن ۱۹ نتوانستند چاپ را وارد این شهر کنند. " گذشته از غلط بودن این گزاره و اینکه چاپ در ۱۷۲۷ وارد قسطنطنیه شده، باید به دیدگاه اسلام هراسانه و رنگ و بوی چرچیلی نگاه او به عثمانی و استانبول توجه داشت که برای اهل مطالعه در تاریخ می‌تواند روشنگر باشد.
ادعای جانسون انتقادات فراوانی به دنبال داشت. مؤسسه اندازه گیری جرایم اسلام هراسی در انگلیس موسوم به «تل ماما» این اظهارات را منحرف‌کننده خواند و اعلام کرد جانسون درک درستی از دین اسلام ندارد.
همچنین شورای اسلامی مسلمانان انگلیس در واکنش به این ادعا‌های جانسون گفته بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند آیا نامزد پیشتاز تصدی مقام نخست‌وزیری هنوز هم اعتقاد دارد اسلام مانع پیشرفت است.
حزب حاکم محافظه کارانگلیس که چندی پیش ۱۴ عضو خود را به اتهام اظهارات ستیزه‌جویانه علیه اسلام از عضویت در این حزب تعلیق کرد، از سوی افکار عمومی تحت فشار قرار دارد تا در باره وضعیت اسلام هراسی در این حزب تحقیق کند.
شورای مسلمانان بریتانیا چندی پیش در نامه‌ای به دبیر حزب محافظه کار خواستار برگزاری دوره‌های آموزشی درباره اسلام هراسی و تعهد این حزب به مقابله با افکار کوته فکرانه و متعصبانه شده است.
به رغم اینکه حزب مخالف دولت انگلیس (حزب کارگر) چندی پیش تعریف پارلمانی اسلام هراسی را برای مقابله با این پدیده به رسمیت شناخت، اما محافظه کاران تاکنون از چنین اقدامی سر باز زده‌اند.
وضعیت اسلام‌ستیزی در انگلیس پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به‌صورت بی‌سابقه تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.
«مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس به‌تازگی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت که اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.
وی گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن‌چنان‌که ادعا می‌شود ربطی به مسائل اقتصادی نداشته و در اصل یک جنبش ضد مهاجر، ضد اقلیت و نژادپرستانه است.
شجره معتقد است که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : پارسینه