تأسیس مؤسسه اسلامی در دانشگاه «هومبولت» برلین
دانشگاه هومبولت در برلین متن قراردادی را به منظور برنامه‌ریزی برای تأسیس مؤسسه‌ای اسلامی تنظیم کرده است.
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۴
کد مطلب: 6477
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان؛ تاگس‌اشپیگل نوشت: تصمیم برای انعقاد قرارداد همکاری برای تأسیس مؤسسه اسلامی در دانشگاه هومبولت، وارد مرحله‌ قطعی شده است.
سابینه کونست، رئیس دانشگاه، در جلسه‌ای علمی گفت:« دانشگاه هومبولت برلین بر روی انعقاد این قرارداد اصرار دارد. در حال حاضر انجمن‌های اسلامی که باید در هیات مشورتی حضور داشته باشند، فراخوانده شده‌اند.»
کونست افزود:« این انجمن‌ها تا آوریل برای بیان نظراتشان درباره متن قرارداد، فرصت دارند. دانشگاه هومبولت برلین همه دیدگاه‌هایی را که امکان اجرای آن را داشته باشد، بررسی می‌کند. با این وجود، پیش‌نویس قرارداد پیشنهادی، در تضاد با دیدگاه انجمن‌ها نیست، در حال حاضر این قرارداد به کمیته مالی رفته است تا کار در اولین فرصت ادامه یابد.»
با توجه به گفته‌های رئیس دانشگاه، بندی در این قرارداد وجود دارد که اجازه می‌دهد تا بعدها، تغییراتی در ساختار مؤسسه ایجاد شود. این بند به اعتقاد کونست نقطه قوت قرارداد است. این بند برای دانشگاه هومبولت برلین، یک شرط لازم است. این بند می‌تواند درباره مشارکت سایر انجمن‌ها در مؤسسه باشد. به طور خاص، همیشه در مورد فعالیت انجمن اسلامی دیتیب (Ditib) مناقشاتی وجود دارد. این انجمن ارتباط تنگاتنگی با دولت ترکیه دارد و بزرگ‌ترین تشکیلات مسلمانان در آلمان را تشکیل می‌دهد.
همانطور که قبلا گزارش شده است، پنج انجمن اسلامی سنتی و محافظه‌کار برای حضور در هیات مشورتی دانشگاه جهت برنامه‌ریزی برای تأسیس مؤسسه انتخاب شده‌اند، این در حالی است که برخی از گروه‌های اسلامی به انتخاب این گروه‌ها اعتراض کرده‌اند و فراکسیون حزب اتحادیه دمکرات مسیحی(CDU) در برلین درخواست کرده تا نمایندگان مسلمانان لیبرال نیز برای حضور در این گروه مشورتی دعوت شوند.
Share/Save/Bookmark