نارضایتی مسلمانان از وجود تنها یک مسجد در بلگراد
نارضایتی مسلمانان از وجود تنها یک مسجد در بلگراد
مسلمانان صربستان از کمبود مساجد در بلگراد پایتخت این کشور ابراز نارضایتی کرده و این موضوع را نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌های دینی می‌دانند.
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۶
کد مطلب: 6180
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از رویترز؛ یکی از نمازگزاران می‌گوید: این خانه یکی از مسلمانان است که برای نماز در آن جمع می‌شوند اما به صورت غیر قانونی که بسیار تحقیرآمیز است.
این خانه و ویرانه مسجدی در کنار آن نشانه تلاش ۲۰ هزار مسلمان پایتخت صربستان است که می‌خواهند یک مکان عبادی در شهری داشته باشند که اکثریت آن را مسیحیان ارتدکس تشکیل می‌دهند.
بلگراد در حال حاضر تنها یک مسجد دارد که در زمان امپراتوری عثمانی در سال ۱۵۷۵ میلادی ساخته شده است.
بسیاری از مسلمانان در زمان سقوط یوگسلاوی و حمایت صربستان از کشتار مسلمانان در بوسنی، این کشور را ترک کردند.
مسلمانان از نادیده گرفته شدن درخواستشان توسط مقامات بلگراد شکایت دارند و آن را بی اعتنایی به حقوق اقلیت‌های دینی می‌دانند؛ آن هم در زمانی که صربستان خود را آماده پیوستن به اتحادیه اروپا می‌کند درحالی که به رسمیت شناختن حقوق اقلیت‌های دینی یکی از شرایط آن است.
محمد حمدی یوسفسپاهیچ، رئیس مجمع عالی اسلامی صربستان می‌گوید: بروکراسی اداری و بدبینی نسبت به اسلام از عوامل بازدارنده هستند.
وزارت دادگستری صربستان نیز نسبت به این مسئله ابراز بی‌اطلاعی می‌کند.
حدود ۲۳۰ هزار مسلمان در حال حاضر در صربستان زندگی می‌کنند که این رقم ۳.۱ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد. مسلمانان در منطقه جنوب غربی صربستان در کنار مرزهای بوسنی، کوزوو و مونتنگرو ساکن هستند.
Share/Save/Bookmark