جلسه ویژه آلمان درباره افزایش حملات نژادپرستانه به مسلمانان
جلسه ویژه آلمان درباره افزایش حملات نژادپرستانه به مسلمانان
در پی حمله نژادپرستانه به مهاجران و مسلمانان در دو قهوه‌خانه شهر هاناو آلمان، جلسه ویژه‌ای در آلمان با این موضوع تشکیل شد.
يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب: 6919
به گزارش «آرماگدون» ، حمله نژادپرستانه به دو قهوه‌خانه در شهر هاناو آلمان نه فقط مسلمانان و مهاجران این کشور را به وحشت انداخته، بلکه سیاستمداران آلمانی را نیز نگران کرده است.
سخنرانی‌های رئیس‌جمهور و وزیر کشور فدرال درباره محافظت بیشتر از مساجد و مقابله با تهدیدهای گروه‌های راست افراطی نشان می‌دهد که بیگانه‌ستیزی و اسلام‌هراسی باعث نگرانی سیاستمداران بلند‌پایه آلمان نیز شده است.
این نگرانی تا جایی پیش رفته است که مجلس فدرال آلمان هفته گذشته به موضوع مقابله با گروه‌های راست‌گرای افراطی پرداخت؛ جلسه‌ای که با حاشیه‌های زیادی همراه بود و نمایندگان گروه‌های مختلف، اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان را مقصر حادثه دانستند.
ولفگانگ شویبله، رئیس پارلمان آلمان، در ابتدای جلسه خواستار تلاش‌ بیشتر دولت برای مقابله با ترورهای گروه‌های راست‌گرا در آلمان شد. این سیاستمدار اتحادیه دمکرات مسیحی گفت: حمله هاناو با ۱۰ قربانی بیش از همه به دلیل غفلت دولت است. دولت باید اعتراف کند که خطر گروه‌های افراطی را دست‌کم گرفته و حادثه شهر هاناو یک اقدام تروریستی بود.
۱۹ فوریه سال جاری یک مرد ۴۳ ساله مسلح به دو قهوه‌خانه در شهر هاناو تیراندازی کرد و ۹ مهاجر را به قتل رساند. نیروهای ویژه پلیس آلمان در تعقیب وی،‌ وارد خانه‌ای در محله «کسل‌اشتاد» شدند و دو جسد دیگر را نیز در این خانه پیدا کردند.به گفته سخنگوی پلیس آلمان، یکی از جسدها متعلق به وی و دیگری جسد مادر مهاجم بود.
در مراسم تدفین قربانیان فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌ جمهور آلمان، این حادثه را حمله به آزادی و صلح اجتماعی توصیف کرد.
در جلسه پارلمان نیز رالف برینکهاوس، رهبر فراکسیون اتحادیه‌های مسیحی، این حادثه را حمله به دموکراسی دانست و گفت: «من علاوه بر اندوه، احساس شرم می‌کنم. اینکه مردم به نتیجه رسیده‌اند که دولت نمی‌تواند برای حمایت از آنها کاری انجام دهد، ناراحت‌کننده است. نفرت در جامعه افزایش یافته است و گروه‌های راستگرای افراطی به دشمن دموکراسی بدل شده‌اند.»
پس از سخنرانی برینکهاوس، نوبت به رولف موتسنیچ، رئیس گروه پارلمانی حزب سوسیال دموکرات آلمان رسید. وی در سخنان جنجالی خود رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان را مقصر چنین حملاتی اعلام کرد. موتسنیچ خطاب به نمایندگان حزب آلترناتیو برای آلمان گفت: زمینه فعالیت گروه‌های راستگرای افراطی را فراهم کردید و مقصر هستید.
به نظر می‌رسد که بسیاری از نمایندگان با صحبت‌های موتسنیچ موافق‌ هستند. نمایندگان دیگر نیز گفته‌های رئیس گروه پارلمانی حزب سوسیال دمکرات را تأیید کردند. پس از پایان صحبت‌های نمایندگان، شویبله، رئیس پارلمان آلمان، از همه نمایندگان خواست که به یاد قربانیان یک دقیقه سکوت کنند.
رئیس پارلمان سپس گفت: نمایندگان منتخب مسئولیت ویژه‌ای دارند؛ آنها باید با هر گونه افکار افراطی و نژادپرستانه مقابله کنند. همه ما با دیدگاه‌ها و اعتقادات مختلف می‌دانیم که نفرت‌پراکنی در جامعه چه عواقبی دارد. حوادثی مانند حمله مسلحانه هاناو در خلأ اتفاق نمی‌افتد. گروه‌های افراطی در فضای مسموم جامعه رشد می‌کنند. متأسفانه در سال‌های اخیر، بسیاری از سیاستمداران و نمایندگان احزاب مختلف، افکار عمومی را علیه مهاجران و گروه‌های اقلیت مسموم کرده‌اند. تا زمانی که به این رفتارها ادامه دهیم، ادغام در جامعه آلمان اتفاق نخواهد افتاد.
وی همچنین تأکید کرد: نباید با مرزبندی‌های چپ و راست و خارجی و داخلی میان مردم فاصله و دودستگی ایجاد کنیم. همه باید سعی کنیم تا یکپارچگی در جامعه آلمان ایجاد شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا