اشک فرماندار اندونزیایی در رد اتهام اهانت به قرآن
اشک فرماندار اندونزیایی در رد اتهام اهانت به قرآن
فرماندار مسیحی جاکارتا که به اتهام «اهانت به مقدسات» به دادگاه احضار شده در آغاز جلسه دادرسی، اتهام اهانت به قرآن را با چشمان اشکبار رد کرد و گفت که قصد اهانت به قرآن و مسلمانان را نداشته است.
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب: 5226
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این دادگاه که به نوعی سنجش آزادی دینی در کشور اندونزی با بیشترین جمعیت مسلمان محسوب می‌شود، باسوکی آهوک تجاهاجا پورناما، نخستین فرماندار مسیحی و چینی‌‌‌تبار جاکارتا در نیم قرن گذشته، اتهام اهانت به قرآن را رد کرد.
پورناما به دادگاه گفت که در جریان سخنرانی مذکور که مورد اعتراض قرار گرفت، من فقط گفتم که مخالفان من از آیه‌ای از قرآن برای پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند.
وی افزود: واضح است که آنچه گفتم به قصد تفسیر قرآن نبوده چه رسد به اینکه به قصد توهین به اسلام یا علما انجام شده باشد.
پورناما گفت: سخنان من خطاب به سیاستمداران رقیب بود که با سخنانان ناعادلانه تلاش می‌کردند که مردم به من که یک غیرمسلمان هستم، رأی ندهند.
در ویدئوی منتشر شده از سخنرانی مذکور، پورناما در سخنان خود به آیه ۵۱ سوره مائده «ای اهل ایمان، یهود و نصاری را به دوستی مگیرید، آنان بعضی دوستدار بعضی دیگرند، و هر که از شما مؤمنان با آن‌ها دوستی کند به حقیقت از آن‌ها خواهد بود؛ همانا خدا ستمکاران را هدایت نخواهد نمود» اشاره می‌کند و خطاب به مردم می‌گوید: اگر شما به خاطر سوءاستفاده افراد ترسو و نژادپرست از این آیه قرآن می‌خواهید به من رأی ندهید، همان بهتر که به من رأی ندهید.
پس از آن مخالفان وی به رهبری برخی افراط‌گرایان اقدام به راه‌اندازی دو راهپیمایی بزرگ در جاکارتا می‌کنند که سر و صدای زیادی به پا می‌کند. تظاهرات‌کنندگان در این راهپیمایی‌ها خواستار دستگیری پورناما و ممانعت از شرکت او در انتخابات ماه فوریه شده‌ بودند.
پورناما در جلسه دادگاه گفت: بسیار ناراحتم که به اهانت به اسلام متهم شدم زیرا من روابط بسیارخوبی با مسلمانان دارم و عاشق پدرخوانده و مادرخوانده مسلمان خود هستم و این اتهام اهانت به قرآن و مسلمانان برای من مانند اتهام اهانت به پدر و مادر و خانواده‌ام است.
به گزارش پایگاه‌های خبری اندونزی، دادگاه پورناما در حالی به پایان رسید که ادامه دادرسی به روز ۲۰ دسامبر (۳۰ آذرماه) موکول شد.
در صورتی که پورناما از سوی دادگاه مقصر شناخته شود، به ۵ سال زندان محکوم خواهد شد.
در سال‌های اخیر تقریباً همه پرونده‌های توهین به مقدسات با محکومیت به پایان رسیده است.
پورناما در زمان فرمانداری سیاست‌هایی در حمایت از مسلمانان نیز داشته که اعطای مجوز به مدارس اسلامی، ارائه کارت‌های هوشمند جاکارتا به دانش‌آموزان مدارس اسلامی و ساخت مسجد در مجتمع تالار شهر جاکارتا از آن جمله است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا