اسلام‌زدایی در چین با تخریب مساجد
اسلام‌زدایی در چین با تخریب مساجد
مقامات چینی در ادامه سیاست‌های اسلام‌زدایی در این کشور، به تخریب مساجد در نقاط مختلف این کشور اقدام می‌کنند.
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۲
کد مطلب: 6702
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از فرانس۲۴؛ در تازه‌ترین اقدامات ناشی از سیاست‌های اسلام‌زدایی دولت چین، مقامات محلی در استان گانسو در شمال این کشور اقدام به تخریب یک مسجد کردند. این اقدام در چارچوب مقابله هدفمند با اقلیت مسلمان این کشور که بویژه در استان سین‌کیانگ در حال اجراست، ارزریابی می‌شود که حدود یک میلیون نفر از اقلیت اویغور در آن استان در اردوگاه‌های اجباری نگهداری می‌شوند.

در روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) مقامات محلی، بخشی از این مسجد واقع در روستای گاژوانگ در استان گانسو را تخریب کردند که به از بین رفتن گنبد طلایی و نابودی کتیبه‌های اسلامی داخل مسجد منجر شد.

این مسجد یک ماه قبل ساخته شده بود و مقامات به مسلمانان منطقه هشدار دادند که هیچ فیلم و عکسی از تخریب آن منتشر نکنند. اما فیلم‌هایی که چند روز بعد در توئیتر منتشر شد، گنبد و بخش‌های تخریب شده دیگر مسجد را نشان می‌دهد. در این فیلم مردم منطقه در حال گریه کردن در اطراف مسجد دیده می‌شوند.

«ارکین عزت» یک روزنامه‌نگار اهل استان سین‌کیانگ که در قزاقستان زندگی می‌کند و این فیلم‌ها را منتشر کرده است می‌گوید: بر اساس گفته‌های منابع محلی، تخریب مساجد در ایالت گانسو از سال قبل آغاز شده است. برخی مساجد به طور کامل تخریب شده و در بعضی دیگر از آنها مناره، گنبد و متون عربی از بین رفته است. وی افزود: به مردم محلی گفته شده که دولت مرکزی دستور تخریب گنبدها و مناره‌ها را صادر کرده است.

اکنون سرکوب مسلمانان از منطقه سین‌کیانگ به نقاط دیگر این کشور هم سرایت کرده است. گزارش‌های محلی از استان‌های نینگزیا و گانسو که محل زندگی تعداد زیادی از اقلیت مسلمان هوی (Hui)‌ است، از تخریب مساجد و نابودی مظاهر اسلامی در این دو استان حکایت دارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فرانس۲۴