مشـهـورتـریـن آخـرالـزمـان‌هـای نـیـم‌قـرن اخـیـر!
مشـهـورتـریـن آخـرالـزمـان‌هـای نـیـم‌قـرن اخـیـر!
در طول تاریخ، افراد زیادی ادعا کرده‌اند که در فلان تاریخ جهان به پایان می‌رسد. آخرین آن‌ها هم شایعه بی‌اساس پایان جهان در 21 دسامبر 2012 است. در این‌جا مروری می‌کنیم بر مشهورترین موارد پیش‌گویی آخرالزمان طی نیم‌قرن اخیر
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۳
کد مطلب: 1221
چند سالی است که شایع شده جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ / ۳۰ دی ۱۳۹۱ به پایان می‌رسد. در همین خبرآنلاین هم مطالب متعددی در رد این شایعه نوشته‌ایم؛ اما از آن‌جا که برخی هنوز اصرار دارند این واقعه قطعی است، در اینجا مروری می‌کنیم بر چند مورد مشهور از پیش‌گویی‌های آخرالزمانی که در همین نیم قرن اخیر اتفاق افتاده است.

۲۰۱۲/۱۳۹۱ : پیش‌گویی مایاها
مایاها تقویم بسیار پیچیده‌ای دارند که بر خلاف تقویم‌های شمسی و میلادی (و قمری یا هر تقویم شناخته شده دیگری) با پایان یک سال تمام نمی‌شود، بلکه دوره‌ای چند هزار ساله دارد که از قضای روزگار در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد. چنین شایع شده که پیشینیان مایاها این زمان را تاریخ قطعی پایان دنیا پیش‌بینی کرده بودند که با مجموعه‌ای از بلایای طبیعی طومار عمر بشر را در هم خواهند پیچید، اما بازماندگان این قوم نظر دیگری دارند و این تاریخ را تنها پایان دوره فعلی تقویم مایا می‌دانند که با فرا رسیدن آن، طولانی‌ترین تقویم بشری یک دوره خود را به پایان خواهد رساند و دوره دیگری آغاز خواهد شد.
کل این دوره تقویم مایا که «تقویم طویل» نامیده می شود، ۵۱۲۶ سال طول می‌کشد. دوره فعلی این تقویم در ۱۱ آگوست ۳۱۱۴ پیش از میلاد آغاز شده و در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد. ولی نکته جالب اینجاست که خود دانشمندان مایا بر سر اینکه در این تاریخ تقویمشان به پایان می‌رسد، تفاهم ندارند. نظر اکثریت این است که پایان این دوره تقویم در روز ۱۳.۰.۰.۰ است که مقارن با همان ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ است، اما اقلیتی هم بر این باورند که این دوره در تاریخ ۲۰.۰.۰.۰ به پایان می‌رسد که در حوالی سال ۸۰۰۰ میلادی خواهد بود. بنابراین اگر ۲۲ دسامبر / اول دی‌ماه از خواب بیدار شدید و دیدید هیچ اتفاقی نیفتاده، می‌توانید تا سال ۸هزار میلادی منتظر بمانید.

۲۰۱۱/۱۳۹۰ : سیاه‌چاله شتاب‌دهنده بزرگ هادرونی
برخی از منتقدین شتاب‌دهنده بزرگ هادرونی واقع در سرن (آزمایشگاه هسته‌ای اروپا در مرز سوئیس و فرانسه) پیش از راه‌اندازی این شتاب‌دهنده از این می‌ترسیدند که شروع به کار آن عوارض ناشناخته‌ای برای بشریت داشته باشد. از جمله آن عوارض، تشکیل یک سیاه‌چاله بود که می‌توانست کل کره زمین را ببلعد و در خود فرو ببرد. فعلا که چند سال از شروع به کار این شتاب‌دهنده می‌گذرد و هیچ چیزی در داخل محوطه این شتاب‌دهنده گم نشده است! تا ببینیم فردا چه خواهد شد.

۲۰۰۳/۱۳۸۲ و ۲۰۱۲/۱۳۹۱: برخورد با سیاره نیبیرو
نیبیرو سیاره‌ای است فرضی که پیش‌بینی شده بود در سال ۲۰۰۳/۱۳۸۲ با برخورد به زمین آخرالزمان را رقم می‌زند. وقتی این اتفاق نیفتاد، نظریه‌پردازان ایده‌های آخرالزمانی خیلی ساده این زمان را با سال ۲۰۱۲/۱۳۹۱ و پایان تاریخ سومری ترکیب کردند و به انتظار نشسته‌اند که در دسامبر ۲۰۱۲/۱۳۹۱ و همزمان با انقلاب زمستانی، نیبیروی خیالی به زمین نزدیک شود و این پیش‌بینی به واقعیت بپیوندد.
کتیبه‌های باستانی سومری از مردمان سیاره دیگری در منظومه شمسی به نام نیبیرو حکایت می‌کنند که به روی زمین آمده و نسل بشر را بر روی زمین بنیان نهادند. مشکل اینجاست که هیچ اخترشناسی تاکنون چنین سیاره‌ای را نه در منظومه شمسی و نه در ستارگان نزدیک خورشید ندیده است. یک بار در می ۲۰۰۳/اردیبهشت ۱۳۸۲ قرار بود این سیاره فرضی به زمین برخورد کند، اما گویا تنها کسی که باید این پیش‌بینی را جدی می‌گرفت، صدام حاکم وقت سرزمین سومر بود که در آن سال با حمله امریکایی‌ها، طومار حکومتش درهم پیچید.
نکته مثبت در مورد طرفداران نیبیرو این است که آن‌ها بسیار انعطاف‌پذیر و امیدوارند. بار اول گفتند که پایان دنیا بین ۲۰۰۳/۱۳۸۲ و ۲۰۱۱/۱۳۹۰ خواهد بود و اکنون از فاصله زمانی ۲۰۱۱/۱۳۹۰ تا ۲۰۱۵/۱۳۹۴ حرف می‌زنند. در سال ۲۰۱۵/۱۳۹۴ هم بالاخره می‌شود یک زمان دیگر را اعلام کرد. به قول معروف دیر یا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد.

۲۰۰۰/۱۳۷۹ و ماجرای Y۲K
در سال ۱۹۹۹/۱۳۷۸ دنیا که تازه چند سال بود که وارد عصر کامپیوتر شده بود، با مشکلی کاملا جدی مواجه شد. با سال ۲۰۰۰ چه باید کرد؟ مشکل اینجا بود که بیشتر برنامه‌های کامپیوتری آن دوران برای نمایش سال فقط از دو رقم استفاده می‌کردند، به این ترتیب سال ۱۹۹۹ با دو رقم ۹۹ و سال ۲۰۰۰ با ۰۰ نشان داده می‌شد. ترس از این بود که کامپیوترها با رسیدن به این تاریخ دچار مشکل منطقی شوند و با عقب رفتن ناگهانی تقویم (یعنی از ۳۱/۱۲/۹۹ به ۱/۱/۰۰) خروجی پیش‌بینی نشده‌ای داشته باشند. شاید برای یک کامپیوتر عادی نتیجه این اختلال چندان مهم نباشد، اما وقتی بدانیم که کامپیوترهای کنترل کننده موشک‌های بالستیک و تسلیحات اتمی امریکا و روسیه هم دچار همین مشکلات بودند، قضیه جدی‌تر می‌شود. به هر حال این تاریخ هم گذشت و مشکلی پیش نیامد.

۲۰۰۰/۱۳۷۹ و بازگشت مسیح
گروهی از مسیحیان نیز در این بین از دید دیگری به سال ۲۰۰۰/۱۳۷۹ می‌نگریستند. آن‌ها با تکیه بر متون مذهبی تاریخی مسیحیت، اعتقاد داشتند که پس از سپری شدن دو هزاره، دوره فرمانروایی مسیح بار دیگر فرا رسیده و در این سال مسیح یک بار دیگر ظهور خواهد کرد. مسیح نیامد اما در ایالات متحده، یک متعصب مذهبی مسیحی به نام جرج بوش پسر، با تقلب در انتخابات ایالت فلوریدا رئیس‌جمهور شد و به کمک یک متعصب مذهبی دیگر به نام اسامه بن لادن، با خوانش غلط از کتب مذهبی، به مدت بیش از یک دهه دنیا را درگیر جنگ و کشتار بی‌گناهان کرد.

۱۹۹۲/۱۳۷۱ و بازهم بازگشت مسیح
در دوم نوامبر ۱۹۹۲/ ۱۱ آبان ۱۳۷۱، کلیسای «میسیون روزهای پیش‌روی» در کره جنوبی منحل شد. دلیلش هم این بود که لی جانگ ریم موسس این گروه، چند ماه قبل از آن پیش‌بینی کرده بود که در روز ۲۸ اکتبر همان سال مسیح بازخواهد گشت. صدها و شاید هم هزاران نفر اموال خود را فروختند، خانواده‌های خود را ترک کردند، کار خود را رها کردند و حتی از ارتش فرار کردند. مسیح را که می‌دانیم در این تاریخ هم نیامد، اما چه بر سر آقای کشیش آمد؟ او به زندان رفت، ولی نه به خاطر پیش‌بینی اشتباهش، بلکه برای کلاه‌برداری. آقای ریم، ۴ میلیون دلار از پول‌های خیریه را به جیب زده بود؛ اما وقتی قضیه جالب‌تر می‌شود که بدانید که این کشیش متقلب۳۸۰ هزار دلار از این مبلغ را در جایی سرمایه‌گذاری کرده بود که تا ۶ ماه پس از زمان ادعایی بازگشت مسیح به باردهی نمی‌رسید.

۱۹۹۰/۱۳۶۹: آخرالزمان اتمی
الیزابت کلیرپرافت، یک رهبر مذهبی مسیحی بود که در اواخر دهه ۱۹۸۰/۱۳۶۰ به پیروان خود گفت که خود را برای آخر الزمان آماده کنند. آخرالزمان اختراعی وی قرار بود در سال ۱۹۹۰/۱۳۶۹ و با یک جنگ اتمی رخ دهد، ولی از آنجا که مسئولین کنترل جنگ‌افزارهای اتمی پنج قدرت اتمی آن روز جهان (ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، انگلیس، فرانسه و چین)، از او و پیروانش عاقل‌تر بودند، امروز همه ما زنده هستیم و در حال خواندن این مطلب.

۱۹۸۲/۱۳۶۱: رویای یک کشیش
پت رابرتسن، کشیش نامداری است که جمع کثیری از مسیحیان متعصب آمریکا چشم به دهان او دارند. او در روز ۹ ژوئن ۱۹۸۲/۱۸ خرداد ۱۳۶۱ به شنوندگان شبکه سخن‌پراکنی مسیحی (CBN) که خودش تاسیس کرده بود، گفت که آرماگدون (نبرد نهایی خیر و شر در داستان‌های مسیحی) نزدیک است و همه شرایط ان فراهم شده است. صدالبته مسیح نیامد ولی رابرتسن به کار خود ادامه داد.

۱۹۵۵/۱۳۳۴: پیش‌بینی‌های بانوی خانه‌دار
در سال ۱۹۵۴/۱۳۳۳، یک بانوی خانه‌دار امریکایی ۵۴ ساله به نام دوروتی مارتین با ادعای ارتباط با فضای بیرون، پیش‌بینی‌های وحشتناکی در مورد آینده مطرح کرد که بدترین آن‌ها، زیر و رو شدن زمین در سال ۱۹۵۵/۱۳۳۴ بود. سال ۱۹۵۵ رسید و نه زمین‌لرزه بزرگی در آمریکا رخ داد و نه آتشفشانی فوران کرد. نتیجه امر، بستری شدن دوروتی در یک کلینیک روانی بود تا از اتهام ترویج اغتشاش در امان بماند؛ اما نه به خاطر این مورد! دلیل بستری شدن دوروتی مارتین، پیش‌بینی دیگری بود مبنی بر این‌که در شب سال نو ۱۹۵۵/۱۳۳۳، فضایی‌ها او و همسایگانش را با خود به آسمان خواهند برد تا از مصیبت در امان بمانند. نتیجه این پیش‌بینی، ازدحام جمعیت زودباور در اطراف خانه وی در آن شب بود. فضایی‌ها آن شب نیامدند؛ شاید به این دلیل که دیدند فضاپیمایشان جای کافی برای این همه آدم را ندارد و به کل از نابودی زمین منصرف شدند!

و اما رکورددار جهانی آخرالزمان: هارولد کمپینگ
هارولد کمپینگ، یکی دیگر از کشیشان صاحب‌نام امریکاست که او هم مانند رابرتسن طرفداران زیادی در بین معتقدان مذهبی مسیحی این کشور دارد. آقای کمپینگ اما رکوردی دارد که در نوع خود بی‌نظیر است: او تا همین امروز سه مرتبه پایان دنیا را پیش‌بینی کرده است:‌ اولین بار در سال ۱۹۹۴/۱۳۷۳ که قرار بود در تاریخ ۶ سپتامبر آن سال دنیا به پایان برسد. اما نه عمر دنیا تمام شد و نه روی هارولد کمپینگ. البته ۱۸ سال طول کشید تا یک بار دیگر او جرات کند و چنین ادعایی را مطرح کند. این بار قرار شد که درروز ۲۱ می ۲۰۱۱/ ۱ خرداد ۱۳۹۰ دنیا تمام شود و ۲۰۰ میلیون مسیحی به آسمان رفته و با خداوند دیدار کنند و بعد از این صعود بزرگ، زمین به گوی عظیمی از آتش تبدیل شده و با نابود کردن باقی جمعیت زمین، خود نابود شود. آن تاریخ هم ‌گذشت و دنیا نابود نشد، اما هارولد با گذشت چند روز دوباره وارد صحنه شد و با اعتماد به نفس مخصوص به خود اعلام کرد که پایان دنیا قطعی است، فقط در تاریخ اشتباه شده و به جای ۲۱ می، در روز ۲۱ اکتبر ۲۰۱۱ / ۱ آبان ۱۳۹۰ دنیا تمام می‌شود. صدالبته که آن تاریخ هم گذشت و ...
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرآنلاین