ماهاتیرمحمد: باید بر اسلام هراسی غلبه کرد
ماهاتیرمحمد: باید بر اسلام هراسی غلبه کرد
"ماهاتیر محمد" نخست وزیر مالزی در برنامه افتتاحیه "اجلاس سران کوالالامپور 2019 " با تاکید بر اینکه باید بر اسلام هراسی غلبه کرد، گفت: امیدوارم این اجلاس دستاوردهای بزرگتری برای مسلمانان در جهان داشته باشد و راه را برای کارهای اساسی در جهت بهبود امور آنها هموار کند.
پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 6875
به گزارش «آرماگدون» ، از مراسم افتتاحیه اجلاس اسلامی کوالالامپور که از دیشب فعالیت خود را در پایتخت مالزی آغاز کرده، نوشت: "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه و امیر قطر از رهبران شرکت کننده در این اجلاس هستند.
ماهاتیر چهارشنبه شب در برنامه ضیافت شام برای رهبران و شخصیت های عالی رتبه شرکت کننده در اجلاس اسلامی در هتلی نزدیک مرکز همایش های کوالالامپور در مورد علت برگزاری این اجلاس در مالزی گفت: ما تلاش کردیم که این اجلاس را برگزار کنیم، زیرا احساس می کنیم باید برای بهبود زندگی مسلمانان در سراسر جهان کاری انجام دهیم.
وی افزود: ما احساس می کنیم که باید بر اسلام هراسی غلبه کنیم. باید راهی برای رفع کاستی ها و وابستگی خود به غیرمسلمانان پیدا کنیم تا از خود در برابر دشمنان اسلام محافظت کنیم.
ماهاتیر که میزبان برخی رهبران جهان اسلام بود، از این فرصت استفاده کرد تا همزیستی چند فرهنگی و چند مذهبی مالزی را برجسته کند.
وی گفت: در حالی که اکثر مالزی ها مسلمان هستند ، این کشور از اقلیت قابل توجهی از ادیان ، فرهنگ ها ، آداب و رسوم و شیوه های زندگی مختلف برخوردار است.
ماهاتیر این واقعیت را تأکید کرد که با وجود اختلافات ، مالزیایی ها توانسته اند در کنار یکدیگر با آرامش زندگی کنند.
نخست وزیر مالزی افزود: ما هرگز ادعا نمی کنیم که مسلمان کامل یا الگوی یک ملت خوب مسلمان هستیم. اما می توانیم تصدیق کنیم که توانسته ایم با شهروندان غیر مسلمان خود برای ده ها سال در صلح و هماهنگی زندگی کنیم. این سنت از زمان استقلال کشور وجود داشته است. البته مسلماً درگیری های نژادی و مذهبی جزئی وجود داشته است، اما اگر بخواهیم با دوره صلح ، حسن نیت و سعادت مقایسه کنیم ، آنها نادر، اندک و ناچیز هستند.
وی اضافه کرد: این همان چیزی است که اسلام، ما را به انجام آن متعهد می سازد، صلح آمیز با شهروندان غیرمسلمان زندگی کنیم و با هم برای ساختن ملتی سعادتمند، مسالمت آمیز و هماهنگ تلاش کنیم.
اجلاس سران کشورهای اسلامی ( کوآلالامپور ۲۰۱۹) صبح پنجشنبه به وقت محلی با حضور حجت الاسلام و المسلمین روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و سران کشورهای مالزی، ترکیه و قطر و صدها تن از شخصیت ها و نخبگان کشورهای اسلامی در مرکز همایش های بین المللی شهر کوالالامپور پایتخت مالزی آغاز شد.
کشورهای قطر، ایران و ترکیه و بسیاری از دیگر کشورهای اسلامی از این اجلاس استقبال کرده اند .
رییس جمهوری اسلامی ایران که به دعوت ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی به این کشور سفر کرده، بهبود و تقویت روابط با کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا را از اولویت های مهم سیاست خارجی ایران اعلام کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا