دانشجویان مسلمان: نمازخانه دانشگاه هامبورگ تفکیک شود
داخلی صفحه آخر خبر
دانشجویان مسلمان: نمازخانه دانشگاه هامبورگ تفکیک شود
دانشجویان مسلمان از مسئولان دانشگاه هامبورگ تفکیک فضای محل اقامه نماز بانوان و آقایان در این دانشگاه را خواستار شدند.
چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۱۲
کد مطلب: 5803
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، در دانشگاه هامبورگ حدود ۹ سال پیش یک نمازخانه برای دانشجویان مسلمان ساخته شد. پیش از این آنها مجبور بودند تا در راهروی سالن‌های دانشگاه نماز بخوانند.
در این چند سال دانشجویان مسلمان درخواست‌هایی از مسئولان دانشگاه هامبورگ داشته‌اند و این بار نصب پرده به منظور جداسازی قسمت بانوان از آقایان خبرساز شده است.
یکی از مسئولان رسیدگی به امور دانشجویان به دلیل تقاضاهای مکرر از سوی دانشجویان مسلمان رسیدگی به این موضوع را خواستار شده است. البته این امر تا حدودی مورد بی‌توجهی قرار گرفته است؛ چرا که از دید آنها این مکان باید برای همگان مناسب باشد.
رئیس دانشگاه هامبورگ ضمن واکنش به این درخواست عنوان کرد که سؤال اصلی اینجاست که آیا باید کلاس‌هایی که به عنوان نمازخانه از آن‌ها استفاده می‌شود، طبق قوانین اسلامی باشد؟ اما این را باید در نظر داشت که این کلاس‌ها پس از اقامه نماز هم باید کاربردی دیگری داشته باشند. ما روزانه با سؤالات متعددی مواجه می‌شویم از سرو غذا در غذاخوری دانشگاه تا بسیاری از سؤالات در حوزه‌های دیگر که در برخی مواقع برای همکاران دانشگاه دردسرهایی را نیز به دنبال دارد.
کارشناسان از دانشکده‌های فلسفه و ادیان نیز براین عقیده هستند که باید این گونه موضوعات به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا هر بار شاهد بروز مشکلات برای دانشجویان یا برای کارکنان دانشگاه نباشند.
یکی از دانشجویان مسلمان نیز با تشریح فضای این اتاق(نمازخانه) به خبرنگاران گفت: از یک سو من بسیار خوشحالم که در دانشگاه حداقل یک اتاق به عنوان نمازخانه در نظر گرفته و ما مجبور نیستیم مانند زمان مدرسه به زیرزمین‌های کثیف و تاریک برویم. اما از سوی دیگر نگران هستم که بحث بر سر نصب پرده منجر به بسته‌شدن اینجا شود.
یک دانشجوی مسلمان پسر دیگر می‌گوید من روسری به سر ندارم؛ اما اگر بخواهم در اینجا لباسم را تعویض کنم برای اقامه نماز، این امر به دلیل عدم وجود پرده امکان‌پذیر نیست. مسلما نصب یک پرده این مشکل را رفع خواهد کرد.
این مسئله هم در میان دانشجویان مسلمان و هم در میان کارکنان دانشگاه نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. اما قرار است اواسط ماه جاری کمیسیونی برای رسیدگی به موضوع در دانشگاه تشکیل شود.
Share/Save/Bookmark