ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد محرمانه سازمان امنیت ملی امریکا
ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد محرمانه سازمان امنیت ملی امریکا
 
داخلی صفحه آخر خبر
نگرانی امریکا از دسترسی اسنودن به روش‌ها جاسوسی از چین و کشورهای دیگر
آژانس امنيت ملي امريکا از امکان دسترسي ادوارد اسنودن به پرونده‌هاي حساس درباره چگونگي جاسوسي امريکا از چين و ديگر کشورهاي استراتژيک نگران است.
شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۰۰
کد مطلب: 1689
به گزارش «آرماگدون» ، روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه (۲۰ تير، ۱۱ ژوئيه) گزارش داد احتمال افشاي اطلاعات درباره اهداف خارجي از جمله رهبران چين موجب نگراني در ميان مقام‌هاي امريکايي شده است.
مقام‌هاي واشنگتن از آن بيم دارند که اسنودن با انتشار اسناد جديد، روش‌هاي خاص جمع‌آوري اطلاعات امريکا از ديگر کشورها را ‌فاش کند.
به گزارش واشنگتن پست، بررسي‌هاي داخلي سازمان امنيت ملي امريکا نشان مي‌دهد که اسنودن «قادر بود به صدها هزار صفحه سند دسترسي داشته باشد.»
يکي از مقام‌هاي ارشد اطلاعاتي امريکا گفت: «ما بسيار نگران هستيم. هر چه اطلاعات بيشتري فاش شود، ما توانايي‌هاي بيشتري از دست خواهيم داد.»
يکي ديگر از مقام‌هاي اطلاعاتي امريکا نيز گفت که اسنودن «اطلاعات زيادي را به دست آورد» اما «حتي به قسمت بزرگ» فعاليت‌هايي که سازمان امنيت ملي امريکا درگير آن است «نزديک هم نشد.»
در افشاگري جداگانه، روزنامه انگليسي گاردين بخش جديدي از اسناد در دست اسنودن را فاش کرده است که نشان مي‌دهد شرکت مايکروسافت «براي رهگيري ارتباطات کاربران خود همکاري نزديکي با سازمان‌هاي اطلاعاتي امريکا داشته است.»
سازمان امنيت ملي امريکا با کمک شرکت مايکروسافت از نرم‌افزار اسکايپ و سرويس‌هاي رايگان هات‌ميل و اووت‌لوک براي رديابي ارتباطات کاربران استفاده مي‌کرد. مايکروسافت گفت به لحاظ قانويي موظب به همکاري با اين سازمان اطلاعاتي شد.
در گزارش گاردين آمده است که سازمان امنيت ملي امريکا اين اطلاعات جمع‌آوري شده را در اختيار پليس فدرال (اف‌بي‌اي) و سازمان سيا نيز قرار مي‌داد.
بر اساس يک نظرسنجي که نتايج آن روز چهارشنبه منتشر شد، بيشتر شرکت‌کنندگان اسنودن را خائن تلقي نمي‌کنند بلکه او را فردي مي‌دانند که اعمال خلاف دولت خود را براي عموم فاش کرده است.
ادوراد اسنودن، کارمند پيشين سازمان سيا جزئيات اسناد محرمانه برنامه‌هاي کنترل و نظارت امريکا را در اختيار رسانه‌هاي خبري قرار داد. در اين برنامه، سازمان‌هاي جاسوسي امريکا اطلاعات حجم زيادي از مکالمه‌هاي تلفني و ارتباط ماهواره‌اي شهروندان اين کشور را جمع‌آوري مي‌کنند.
اسنودن افزود که در سازمان امنيت ملي امريکا بخشي به نام اداره امور خارجي وجود دارد که کارها را با سازمان‌هاي جاسوسي غربي هماهنگ مي‌کند.
پيمان‌کار پيشين سازمان امنيت ملي امريکا همچنين فاش کرد که اين سازمان جاسوسي امريکا در دفاتر اتحاديه اروپا در نيويورک، واشنگتن و بروکسل دستگاه شنود کار گذاشته است.
اسنودن ۳۰ ساله ۲ تير (۲۳ ژوئن) از هنگ کنگ وارد بخش ترانزيت فرودگاه بين المللي مسکو شد و تا کنون در اين بخش به سر مي‌برد. وي در امريکا به اتهام جاسوسي تحت پيگرد است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : پرس تی وی