تخریب گنبد مساجد، نمونه دیگری از اسلام‌زدایی در چین
تخریب گنبد مساجد، نمونه دیگری از اسلام‌زدایی در چین
یک نهاد ناظر بر آزادی ادیان در چین اعلام کرد که اخیراً با دستور دولت، نمادهای اسلامی از جمله گنبد ۵۰ مسجد این کشور تخریب شده است.
پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۶
کد مطلب: 6800
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بیتر وینتر؛ از زمانی که دولت چین برنامه ۵ ساله خود را برای چینی‌سازی اسلام در خارج از استان سین کیانگ آغاز کرده، بسیاری از مساجد این کشور مجبور شده‌اند نمادهای اسلامی خود را تخریب کنند. در استان هنان (Henen)، واقع در مرکز چین که یک میلیون مسلمان از نژاد هوی در آن زندگی می‌کنند، کمپین اسلام زدایی دولت، شدت گرفته است. به گفته یک مسئول دولتی، چین استان هنان را به عنوان منطقه آزمایشی برای حذف نمادهای اسلامی از مساجد انتخاب کرده است.
در اواسط ماه ژوئن (خردادماه)، اداره امور دینی شهر زینمی (Xinmi) به مسئولان مساجد اطلاع داد که بنا بر دستور دولت چین همه اماکن اسلامی باید نمادهای دینی را حذف کنند و بنای مساجد باید از سبک معماری چینی که در آن، پشت بام‌ها مسطح ساخته می‌شوند پیروی کنند. پس از فشار دولت، گنبدها و نشان هلال ماه از پشت بام حداقل ۱۵ مسجد در این شهر برچیده شد.
تخریب گنبد مساجد، نمونه دیگری از اسلام‌زدایی چین / انگلیسی
در منطقه سوئیپینگ در جنوب استان هنان نیز مسئولان ۴۰ مسجد به دستور دولت مجبور به تخریب گنبد مساجد و حذف نمادهای اسلامی شدند.
متولی یکی از این مساجد می‌گوید: دولت ما مسلمانان را سرکوب می‌کند و اگر از دستور آنها پیروی نکنیم می‌گویند قانون‌شکنی کرده‌اید و ما را دستگیر و شکنجه می‌کنند. وی افزود: حزب کمونیست بر اساس این شعار عمل می‌کند: یا تسلیم من شو و پیشرفت کن یا مخالفت کن و نابود شو.
یکی دیگر از ساکنان مسلمان این منطقه نیز می‌گوید: مأموران دولتی مانند جنایتکاران مساجد را تخریب می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : bitterwinter.org