حزب حاکم انگلیس به داشتن گرایش‌های ضداسلامی متهم شد
حزب حاکم انگلیس به داشتن گرایش‌های ضداسلامی متهم شد
یافته‌های تازه ترین تحقیقات صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد که دیدگاه ضد اسلامی در حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون یک معضل عمده و مشکل اساسی به‌شمار می‌رود.
سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: 7063
به گزارش «آرماگدون» ،پروفسور سواران سینگ، کمیسر پیشین برابری و حقوق بشر انگلیس، پس از بررسی یک هزار و ۴۱۸ فقره شکایت از بانک اطلاعاتی حزب محافظه کار، گزارشی بالغ بر ۴۴ هزار کلمه منتشر کرده که در آن از الفاظ و رفتارهای ضد اسلامی حزب بوریس جانسون به عنوان مشکل یاد شده است.

این مساله بر اساس گزارش یادشده، به اعتبار حزب محافظه‌کار آسیب زده و باعث شکاف بین اقشار مختلف جامعه و مسلمانان شده است. گزارش «سواران سینگ» دو سال پس از آن منتشر می شود که رهبران احزاب اصلی انگلیس در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۹ متعهد شدند که تحقیقات مستقلی را درباره وضعیت اسلام هراسی در حزبشان صورت دهند.

در این گزارش آمده است:

۱. دو - سوم حوادثی که گزارش شده مربوط به رفتارهای تبعیض آمیز اعضای حزب محافظه کار علیه مسلمانان است
۲. سه - چهارم این حوادث در فضای مجازی رخ داده است
۳. لحن ضد اسلامی شخصیت‌های سرشناس حزب محافظه‌کار علیه مسلمانان اینگونه القا می‌کند که آن‌ها نسبت به پیرامون دین اسلام بی احساس هستند.
۴. نظام بررسی شکایت‌ها علیه حزب محافظه کار به دلیل ضعف در جمع‌اوری اطلاعات و ارتباط ضعیف میان مقامات رسمی و شاکی نیاز به بازنگری دارد
۵. عدم شفافیت در روند رسیدگی به شکایات مرتبط با اسلام هراسی

نویسنده این گزارش پیشنهاد کرده که حزب محافظه‌کار باید دیدگاه خود را نسبت به دین اسلام اصلاح و مورد بازنگری قرار دهد. یک سخنگوی کمیسیون برابری و حقوق بشر انگلیس هم از انتشار این گزارش استقبال کرده و از حزب محافظه‌کار خواسته تا پاسخ خود را درباره یافته‌های این گزارش ارائه کند.

نخست وزیر انگلیس در گفت‌وگویی بابت اظهارات گذشته خود درباره اسلام عذرخواهی کرد و گفت: می دانم از مواردی که گفتم برداشت اهانت شده است؛ می دانم که مردم انتظار دارند شخصی در جایگاه من شرایط را درست کند, بدون شک، من بابت هر چیزی که اهانت آمیز تلقی شده است, متاسفم.

وی ادامه داد: آیا من امروز می توانم از بعضی اظهارات توهین آمیز نوشته های گذشته خود استفاده کنم؟ اکنون که نخست وزیر هستم, چنین کاری نمی کنم.

گزارش درباره وضعیت اسلام‌ستیزی در حزب محافظه‌کار درحالی منتشر می‌شود که بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، ضریب خشونت علیه مسلمانان و حوادث مرتبط با اسلام‌هراسی در بخش‌هایی از انگلیس تا ۸۰ درصد پس از برگزیت افزایش داشته و پلیس نسبت به پیگیری این موارد کوتاهی می‌کند.

یافته‌های دانشگاه «نیوکاسل و نورثامبریا» حاکیست؛ سه چهارم مسلمانان بر این باورند که فضای تنفر علیه آنها در جامعه رو به افزایش بوده و ۶۸ درصد می‌گویند، روزانه شکلی از اسلام هراسی را تجربه کرده‌اند.

در این گزارش به نمونه‌هایی اشاره شده که چگونه مسلمانان در سطح جامعه تحقیر شده و به آنها عبارت‌های توهین‌آمیزی نسبت داده می‌شود. حملات به مساجد و مراکز اسلامی و تخریب ساختمان‌ عبادی از دیگر نمونه‌هایی است که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.

بیشتر تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، تعداد حملات علیه مسلمانان همواره روند صعودی داشته است. برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باورند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام‌هراسی ندارد.

از نگاه کارشناسان، سیاست‌های ضد مهاجرتی در کنار خیزش جریان‌های راست‌ افراطی در شکل‌گیری و تشدید تفکرات اسلام هراسی نقش مؤثری داشته است.

«حجت رمزی» مسؤول شعبه آکسفوردشایر مؤسسه «تل ماما» در گفت‌ وگو با ایرنا اظهار کرد که از نظر او، وضع مسلمانان انگلیس به لحاظ اسلام هراسی وخیم‌تر شده است. وی، خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدکننده اسلام هراسی نامید.

به گفته وی، یکی از مشکلات عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا «اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف کرد و گفت: باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.

در انگلیس حزب کارگر به ‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت تا به ‌این‌ ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضع اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل کند.

بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان صورت گرفته است.

در همین حال بیش از ۷۵۰ نهاد اسلامی، ۸۰ استاد دانشگاه و ۵۰ نماینده پارلمان از این تعریف حمایت کرده‌اند.

با این حال، حزب حاکم محافظه کار تاکنون از پذیرش تعریف اسلام هراسی امتناع کرده و بیشتر اعضای این حزب، به داشتن گرایش‌های اسلام‌ستیزانه شناخته می‌شوند.

مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس معتقد است؛ بوریس جانسون یک اسلام‌هراس واقعی و نزدیک به راست افراطی است. او تصور می‌کند که با حاشیه راندن مسلمانان در جامعه موفق خواهد شد، در حالی که این شکلی از نژادپرستی و بشدت اسلام‌هراسانه است.

وی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: جانسون به عنوان یک فرد مهم نیست بلکه او نماینده ساختار اسلام‌هراسی در جامعه است که در حال گسترش می‌باشد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا